Wielkie pranie

Podobny obraz

Czyszczenie odzieży zabierało Polakom siłę i czas. Odrobinę wolności dała im dopiero Frania.

Duże, dwa dni trwające pranie, męczy niezmiernie, wpływa źle na zdrowie i wytrąca kobietę na dłuższy czas z normalnego trybu pracy – donosił w 1953 roku tygodnik „Kobieta i Życie”. O podziale obowiązków nie było wtedy mowy. Kobiety prały, a panowie mieli się co najwyżej miej brudzić. Zwłaszcza, że częste moczenie koszul bardzo je niszczyło. Jak o nie dbać, radziły Polkom koleżanki radzieckie. Ich zdaniem, do prania białej bielizny potrzeba 12 dag ustruganego mydła i pełne 3 łyżki proszku do prania na 15 litrów wody. Całość należy zagotować i do wrzących mydlin wrzucić brudną bieliznę. Gotowało się ją jak zupę, przez godzinę, od czasu do czasu unosząc pokrywę i mieszając. Potem ubrania oczyszczano przy pomocy tary, a następnie płukano. Do ostatniego etapu dodawano krochmalu i niebieskie farbki. By żelazko nie przyklejało się do materiału, wlewano trochę mleka. Pranie stało się łatwiejsze, gdy pojawiła się pierwsza elektryczna pralka wirnikowa, Frania. Początkowo produkowano ją w Zakładach Metalowych w Kielcach wraz z motocyklami. Ekskluzywne egzemplarze miały wyżymaczkę elektryczną, pompkę opróżniającą zbiornik i podgrzewacz. Do tych zwykłych trzeba było od razu wlewać wodę o pożądanej temperaturze. Potem wsypywano do niej proszki: Popularny, Mewa, Bielux, Pollena czy bis lub płatki do prania. Nadal popularne było szare mydło. Frania rządziła w polskich domach do lat 70. Dziś jest najbardziej znanym i popularnym urządzeniem AGD z czasów PRL.

Charles Manson – Celebryta zbrodni

Znalezione obrazy dla zapytania charles manson

Na dźwięk tego nazwiska wzdrygają się nawet ludzie, których nie było jeszcze na świecie. Charles Manson, przywódca sekty „Rodzina”, latem 1969 r. zorganizował masakrę w domu Romana Polańskiego w Beverly Hills.

Zginęła wtedy 26-letnia żona reżysera, aktorka Sharon Tate, będąca w dziewiątym miesiącu ciąży, oraz czwórka jej przyjaciół. Polański wówczas kręcił film w Europie. Dzień później Manson już osobiście wziął udział w morderstwie starszego małżeństwa. Potworność obu zbrodni sprawiała, że stał się jednym z najbardziej znanych i mitycznych morderców-psychopatów w historii kryminalistyki. „Gdybym zdążył zabić 500 osób, czułbym, że naprawdę dałem coś społeczeństwu” – mówił jeszcze niedawno. Nie powie nic już więcej: rok temu, 19 listopada 2017 zmarł w więziennym szpitalu w wieku 83 lat. Czytaj dalej

Najsłynniejszy pocałunek na Times Square

Znalezione obrazy dla zapytania pocałunek na times square

Był 14 sierpnia 1945 roku. Tuż po ataku atomowym Stanów Zjednoczonych na Hiroszimę i Nagasaki, Japonia ogłosiła kapitulację. Amerykański prezydent Harry Truman z entuzjazmem za pośrednictwem radia poinformował rodaków o zakończeniu II wojny światowej. Na ulicach wielkich miast zapanowała euforia. Urodzony w Tczewie fotograf, który w 1935 roku wyemigrował za ocean – Alfred Eisenstaedt – był wtedy na słynnej arterii nowojorskiej Times Square. Obok niego marynarz pochwycił pielęgniarkę i namiętnie pocałował. Nie znali się wcześniej. To było spontaniczne, radosne uniesienie. Alfred wycelował w nich obiektyw w idealnym momencie i tak powstało zdjęcie słynnego pocałunku. Dziś w tym miejscu na Times Square stoi prawie 8-metrowy pomnik tej całującej się pary.

Podobny obraz

Źródło: Życie na gorąco, Źródła zdjęć: [1] [2]