Skąd się wzięło Halloween?

Halloween to zwyczaj obchodzony w nocy 31 października, jako wigilia uroczystości Wszystkich Świętych. Jest ono związane z maskaradą, która ma odstraszać złe duchy. Największą popularnością cieszy się w krajach anglosaskich, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie Halloween to wielki biznes. W święto organizuje się bale przebierańców, pokazy ogni sztucznych i imprezy towarzyskie, zwłaszcza z myślą o dzieciach.

Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek.

Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy. W Polsce Halloween pojawiło się pod koniec lat 90. Dzisiaj coraz śmielej wchodzi do naszego kraju, będąc przeciwwagą dla pełnych powagi i zadumy Wszystkich Świętych i Zaduszek. Czy kiedyś i u nas stanie się tradycją?

W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, takie jak wampiry, duchy czy czarownice. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku, wtedy zwyczaj cukierek albo psikus stał się popularny w Stanach Zjednoczonych. Dorośli urządzają pochody przez ulice miast.

Ale Halloween ma także drugie dno. Jest ostro krytykowane przez środowiska kościołów chrześcijańskich, jako forma bezczeszczenia zasady wiary w świętych obcowanie. Ponieważ termin ten jest ważny dla Kościoła Szatana, Kościół Rzymskokatolicki potępia Halloween, jako przejaw kultu diabła.

Popularne zwyczaje Halloweenowe:

* Scary farm
Młodzież oprócz organizowania domowych imprez często odwiedza tzw. straszne farmy czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, wyglądające niczym wystrój planu filmów grozy

* Cukierek albo psikus
Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

* Apple bobbing
W tej zabawie należy bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.

* Inne zabawy
Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców. W ten dzień również istnieją różne formy wróżbiarstwa, np. wróżenie ze spodków.

Źródła:

http://dziecisawazne.pl/skad-sie-wzielo-halloween/
http://magia.onet.pl/artykuly/swieta-i-obrzedy,610/samhain-czyli-skad-wzielo-sie-halloween,50089.html
http://odkrywcy.pl/kat,111404,title,Skad-sie-wzielo-Halloween,wid,15057309,wiadomosc.html?smg4sticaid=615cce
wikipedia

Źródło zdjęcia [1]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *