Wydarzenia, które zmieniły świat i bieg historii

Znalezione obrazy dla zapytania wydarzenia które zmieniły świat

Wokół nas ciągle toczy się życie, ale niektóre jego momenty zapadają w pamięć bardziej niż zwykle, powodując, że ludzkość na moment zamiera. Przypomnijmy sobie stosunkowo współczesne wydarzenia, które na zawsze zmieniły świat, a także jego postrzeganie.

1. USA ZRZUCA BOMBY ATOMOWE NA HIROSZIMĘ I NAGASAKI – 1945

Znalezione obrazy dla zapytania hiroszima i nagasaki

Były to jedyne w historii dwa przypadki użycia broni atomowej do działań zbrojnych. Ataków dokonały Stany Zjednoczone. 6 sierpnia 1945 bomba została zrzucona na japońskie miasto Hiroszimę – 9 sierpnia na Nagasaki. Demonstracja potęgi USA, mogącej dzięki nowej broni zniszczyć dowolne japońskie miasto, miała zmusić Cesarstwo do kapitulacji bez rozlewu krwi amerykańskich żołnierzy. Bomba atomowa, która spadła na Hiroszimę miała siłę dwudziestu kiloton, a więc 20 000 ton trotylu. Eksplodowała ona na wysokości 565 m nad miastem. Piekielna temperatura sięgająca 300 000 stopni Celsjusza stopiła wszystko w promieniu 300-400 m – w tym także wszystkich ludzi, którzy się znajdowali blisko centrum wybuchu. W odległości kilometra ciała ludzkie paliły się żywym ogniem. Później pojawiła się fala uderzeniowa. Gnając z prędkością 800 do 1500 km/h, zmiatała wszystko na swej drodze. W jednej chwili bomba zabiła 78 000 ludzi. Blisko 40 000 ludzi doznało ciężkich ran. Wszyscy mieszkańcy Hiroszimy oraz Nagasaki zostali dotknięci potwornymi skutkami wybuchu bomb atomowych – w ciągu pięciu lat po tych wydarzeniach na chorobę popromienną zmarło w samej Hiroszimie około ćwierć miliona osób, w tym do grudnia 1945 roku około sześćdziesięciu tysięcy. Wielu ludzi, z trwałymi oparzeniami i mocno napromieniowanych, zmarło jeszcze później.

2. KATASTROFA W CZARNOBYLU – 1986

Znalezione obrazy dla zapytania katastrofa w czarnobylu

Katastrofa elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie, która miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku była jedną z największych katastrof przemysłowych XX wieku. W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób. Do dziś wiele osób odczuwa skutki tego wydarzenia w postaci popromiennych chorób i odczynów.

3. II WOJNA ŚWIATOWA – 1939-1945

Znalezione obrazy dla zapytania ii wojna światowa

Największa wojna światowa w historii. Za datę jej rozpoczęcia przyjmuje się 1 września 1939 roku – atak Niemiec na Polskę.

Działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

4. ATAKI TERRORYSTYCZNE Z 11 WRZEŚNIA – 2001

Znalezione obrazy dla zapytania 11 września

11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich miała miejsce seria czterech ataków terrorystycznych. Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, którzy po opanowaniu samolotów skierowali je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W przypadku czwartego samolotu atak nie powiódł się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego maszyna rozbiła się. Łącznie w zamachu zginęło 2996 osób.

5. ZATONIĘCIE TITANICA – 1912

Znalezione obrazy dla zapytania zatonięcie titanica

Jest to chyba najsłynniejsza morska katastrofa. W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912, podczas swojego dziewiczego rejsu na trasie Southampton-Cherbourg-Queenstown-Nowy Jork, RMS Titanic zderzył się z górą lodową i zatonął. Na pokładzie, nazwanego niezatapialnym, statku było około 2200 osób – pasażerów i załogi. Zginęło 1500 osób i choć nie była to największa katastrofa na morzu, media wykreowały ją na najbardziej znaną. Tragiczna historia Titanica stała się inspiracją dla autorów książek i filmów. Najsłynniejszy okazał się film w reżyserii Jamesa Camerona z 1997 roku, przyniósł producentom ponad miliard dolarów dochodu oraz został nagrodzony 11 Oscarami. Do wraku Titanica badacze dotarli w 1985 roku. Spoczywa on w okolicach Nowej Fundlandii na głębokości 4 tysięcy metrów.

6. TRZĘSIENIE ZIEMI NA OCEANIE INDYJSKIM – TSUNAMI – 2004

Znalezione obrazy dla zapytania tsunami 2004

26 grudnia 2004 roku miało miejsce podwodne trzęsienie ziemi pod dnem Oceanu Indyjskiego. Według sejsmologów było to trzecie pod względem siły trzęsienie ziemi od roku 1900. Konsekwencją trzęsienia ziemi były fale tsunami, które najpierw dotarły do wybrzeży Indonezji, a w ciągu kolejnych kilku godzin uderzyły w wybrzeża kilku innych państw Azji Południowo-Wschodniej, a później także Afryki. Sięgające 15 m fale zniszczyły nadmorskie wsie i miasteczka, a także kąpieliska odwiedzane o tej porze roku przez zagranicznych turystów. Największe zniszczenia tsunami spowodowało na wybrzeżu Indonezji, Sri Lanki i Indii oraz Tajlandii. Według bilansu publikowanego przez AFP liczba zabitych i zaginionych wynosiła co najmniej 294 tysiące ludzi. Kilka milionów ludzi straciło dach nad głową.

7. TRZĘSIENIE ZIEMI NA HAITI – 2010

Znalezione obrazy dla zapytania trzęsienie ziemi na haiti 2010

12 stycznia 2010 r., około godziny 17.00 czasu lokalnego, wybrzeże Haiti nawiedziło trzęsienie ziemi. Wstrząsy o sile od 7 do 7,3 stopni w skali Richter’a trwały około 35 sekund i były najsilniejszymi w tym regionie od ponad 200 lat. W wyniku kataklizmu zginęło ponad 222 tys. osób, a blisko 300 tys. zostało rannych. Wyspiarskie państwo zostało zdewastowane. Domy straciły ponad 2 mln Haitańczyków. Pomoc deklarowało przywódców wielu państw, a na miejsce natychmiast udali się przedstawiciele organizacji humanitarnych. Mimo ich wysiłków, odbudowa zdewastowanego kraju niemal nie posuwa się naprzód.

8. LĄDOWANIE NA KSIĘŻYCU – 1969

Znalezione obrazy dla zapytania lądowanie na księżycu 1969

Pierwsze lądowanie człowieka na naszym satelicie miało miejsce 20 lipca 1969 roku, kiedy to Neil Armstrong, Edwin „Buzz” Aldrin i Michael Collins wyruszyli z misją Apollo 11. Armstrong opuścił lądownik jako pierwszy. Jego kroki na Księżycu i historyczne słowa „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” zarejestrowała mała czarno-biała kamera umieszczona na zewnątrz modułu księżycowego. Choć jakość obrazu pozostawiała wiele do życzenia, a od tego czasu powstało wiele teorii o tym, że lądowania na Księżycu nigdy nie było, nagranie jest jednym z najbardziej ekscytujących w historii.

9. KATASTROFA STEROWCA HINDENBURG – 1937

Znalezione obrazy dla zapytania KATASTROFA STEROWCA HINDENBURG

80 lat temu, 6 maja 1937 r. w trakcie cumowania na lotnisku w Lakehurst w amerykańskim stanie New Jersey spłonął niemiecki sterowiec Hindenburg, przewożący 97 osób. Zginęło 36 osób.

„Sterowiec właśnie zbliżył się do masztu cumowniczego i zrzucono na ziemię cumy. W tym momencie płomienie pojawiły się przy ogonie i gwałtownie rozprzestrzeniły się na całej długości kadłuba. W przeciągu kilku sekund cała powłoka była zniszczona. Zapalił się wodór w środku. Sterowiec stanął w ogniu i powoli runął na płytę lotniska” – pisał o tej katastrofie Rodney Castleden.

Po spłonięciu Hindenburga pojawiło się wiele spiskowych teorii wyjaśniających katastrofę. Spekulowano, że sterowiec padł ofiarą sabotażu. O przeprowadzenie spisku podejrzewano m.in. syjonistów oraz członków załogi. Brano pod uwagę także teorie, w myśl których katastrofę spowodowało uderzenie pioruna, wady konstrukcyjne sterowca lub wyciek paliwa.

Według innej teorii, na powłoce (przypuszczano, że pokryto ją łatwopalną substancją) pokrywającej sterowiec zgromadził się ładunek elektryczny, co było m.in. związane z przejściem Hindenburga przez front atmosferyczny. Przy zetknięciu z cumami i uziemieniu kadłuba, do poszycia sterowca przeszła iskra, która spowodowała eksplozję wodoru.

Katastrofa Hindenburga położyła kres wykorzystaniu sterowców do przewozu pasażerów w celach turystycznych.

10. ZABÓJSTWO PREZYDENTA KENNEDY’EGO – 1963

Znalezione obrazy dla zapytania zabójstwo johna kennedyego

Zamach na prezydenta Kennedy’ego miał miejsce 22 listopada 1963, w Dallas, gdzie prezydent przebywał w ramach kolejnej kampanii prezydenckiej. Tłumy zebrane po obu stronach trasy przejazdu witały serdecznie prezydenta. Strzały padły około 12.30 w południe, kiedy limuzyna z prezydentem jechała wzdłuż Rose Avenue. Sprawcą okazał się niejaki Lee Harvey Oswald, który strzelał z okna na 5. piętrze. W pewnym momencie John F. Kennedy chwycił się za szyję i krzyknął: „Boże, zostałem trafiony!”. Pierwsza kula przebiła szyję prezydenta, druga rozszarpała czaszkę amerykańskiego przywódcy. „Zabili mego męża!” – krzyczała Jacqueline Kennedy i samochód na sygnale pomknął do szpitala. Ta scena utkwiła w pamięci Amerykanów na dziesiątki lat. Śmierć zaledwie 46-letniego prezydenta do dziś budzi ogromne emocje. Tylko 19 proc. Amerykanów zaakceptowało ustalenia komisji Warrena, powołanej do zbadania zabójstwa, że winę ponosi jeden człowiek – Lee Harvey Oswald, działający bez niczyjej pomocy. Prawie dwie trzecie mieszkańców USA jest przekonanych, że w zbrodni maczali palce ludzie z najwyższych kręgów władzy, mafia spiskująca z FBI, kubańscy imigranci zatrudnieni przez CIA, kryptokomuniści pracujący na zlecenie KGB czy kryminaliści wynajęci przez producentów broni.

11. KATASTROFA PROMU CHALLENGER – 1986

Znalezione obrazy dla zapytania KATASTROFA PROMU CHALLENGER

Do katastrofy Challengera doszło 28 stycznia 1986 roku. Prom rozpadł się podczas startu z platformy w Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna F. Kennedy’ego na na Florydzie na skutek uszkodzenia pierścienia uszczelniającego w prawym silniku rakiety dodatkowej. Uszkodzenie wywołało pożar, który wypalił dziurę w zbiorniku zewnętrznym promu i spowodował oderwanie się dolnego mocowania prawej rakiety. Doprowadziło to do rozpadu statku. Zginęła cała siedmioosobowa załoga misji.

Katastrofa spowodowała 32-miesięczną przerwę w programie lotów wahadłowców. Ówczesny prezydent USA Ronald Reagan powołał specjalną komisję do zbadania przyczyn tragedii. Jej członkowie ustalili, że do zdarzenia doprowadziły błędy w organizacji pracy NASA.

12. ŚMIERĆ KSIĘŻNEJ DIANY – 1997

Znalezione obrazy dla zapytania ŚMIERĆ KSIEZNEJ DIANY

Śmierć księżnej Diany na wieki zapisała się w dziejach historii. Księżna Walii zmarła tragicznie w wypadku samochodowym w Paryżu 31 sierpnia 1997 r. W trakcie drogi z hotelu Ritz Paris, kierowca Henri Paul uderzył w 13. filar tunelu Alma uciekając przed paparazzi. Na miejscu zginął kochanek Diany – Dodi Al-Fayed, sama księżna zmarła w szpitalu. Diana Spencer zasłynęła swoją działalnością charytatywną, która zapewniła jej przydomek „Królowej ludzkich serc”. Wokół jej śmierci pojawiło się wiele teorii spiskowych, m.in. taka, że została zamordowana.

13. HURAGAN KATRINA – 2005

Podobny obraz

Huragan Katrina, który 29 sierpnia 2005 r. uderzył w północne wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, był jednym z największych kataklizmów w dziejach USA. Najpoważniejszych zniszczeń w Nowym Orleanie, największym mieście stanu Luizjana, nie dokonały jednak towarzyszące huraganowi wiatry, ale powódź, jaka po nim nastąpiła. Okazało się, że Katrina w ostatniej chwili skręciła i tzw. oko huraganu przeszło obok Nowego Orleanu, ale zawiodły wały przeciwpowodziowe, które z powodu błędów konstrukcyjnych nie wytrzymały naporu sztormowych wód. Zatopione zostało 80 proc. powierzchni miasta; 1,8 tys. osób straciło życie, a straty materialne przekroczyły 100 mld dol.

Choć początkowo wielu mieszkańców deklarowało, że stracili wszytko i nie planują powrotu do Nowego Orleanu, to z każdym rokiem wraca ich coraz więcej.

14. ZAMACH W LONDYNIE 2005

Znalezione obrazy dla zapytania ZAMACH W LONDYNIE 2005

7 lipca 2005 roku w Londynie nastąpiły cztery eksplozje – trzy w metrze i jedna w miejskim autobusie. Ataki miały miejsce w porannych godzinach szczytu w centrum Londynu i wybuchły w tym samym czasie, kiedy w Gleneagles w Szkocji odbywał się szczyt państw G8 oraz w dzień po decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 w Londynie, a także podczas procesu Abu Hamzy al-Masriego. Po zamachach w mieście zapanował potężny paraliż komunikacyjny – zarówno kursy metra, jak i autobusów zostały zawieszone.

W wyniku eksplozji zginęły 52 osoby, a co najmniej 700 osób zostało rannych. Czterech zamachowców zginęło w wybuchach.

15. ATAK NA SZKOŁĘ W BIESŁANIE – 2004

Znalezione obrazy dla zapytania ATAK na szkołę w biesłanie

Atak terrorystyczny na szkołę w Biesłanie został przeprowadzony na terytorium Osetii Północnej w Rosji w dniu 1 września 2004 roku, pierwszego dnia roku szkolnego w Biesłanie. Szkoła w Biesłanie, została opanowana przez grupę uzbrojonych terrorystów należących do sił czeczeńskiego dowódcy polowego Szamila Basajewa.

Teren szkoły został otoczony przez milicję i jednostki sił specjalnych. Prowadzono negocjacje z napastnikami, po dwóch dniach, aby uniemożliwić ucieczkę terrorystom, nastąpił szturm wojsk rosyjskich. W jego wyniku zginęły 334 osoby, a ok. 700 zostało rannych, z czego 450 osób trafiło do szpitali. Zginęło też 32 napastników. Według oświadczenia prezydenta Władimira Putina w ataku zginęło 11 żołnierzy służb specjalnych, a kilkudziesięciu zostało rannych.

16. ZAMACH W MADRYCIE – 2004

Znalezione obrazy dla zapytania zamach w madrycie 2004

11 marca 2004 roku w Madrycie doszło do serii ataków terrorystycznych na pociągi, do których użyto trzynastu bomb, z czego dziesięć eksplodowało. Zdarzenie to miało miejsce wcześnie rano w pociągach dowożących ludzi z okolic podmiejskich do pracy w stolicy Hiszpanii, Madrycie na stacji Madryt Atocha. Zginęło w nich 191 osób, a 1858 zostało rannych, co czyni ten zamach najkrwawszym aktem terroryzmu w Europie od czasów zamachu z Lockerbie 21 grudnia 1988 roku. Później odkryto poszlaki wskazujące na zaangażowanie fanatyków islamskich, zaś parę ich grup przyznało się do dokonania zamachów. W dwa dni po zamachu aresztowano trzech Marokańczyków i dwóch Hindusów. Zamachów dokonano na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii zaplanowanymi na 14 marca. Pomimo to rząd zdecydował się przeprowadzić je w przewidzianym terminie.

17. ZAMACHY W NORWEGII – 2011

Znalezione obrazy dla zapytania zamachy w norwegi 2011

Zamachy w Norwegii miały miejsce 22 lipca 2011. Najpierw o godzinie 15:20 doszło do wybuchu bomby w Oslo przy Regjeringskvartalet przed biurem premiera Jensa Stoltenberga oraz innymi budynkami rządowymi. Eksplozja zabiła 8 osób i raniła kilkanaście innych. Drugi atak miał miejsce niecałe dwie godziny później na obozie dla młodzieży zorganizowanym przez organizację młodzieżową Norweskiej Partii Pracy na wyspie Utøya leżącej na jeziorze Tyrifjorden, gdzie uzbrojony Anders Behring Breivik otworzył ogień do przebywającej na obozie młodzieży. Mężczyzna został oskarżony o obydwa ataki.
Zamach był kierowany pobudkami ideologicznymi. Brevik został skazany na 21 lat więzienia, z możliwością nieograniczonego przedłużenia wyroku, jeśli nadal będzie uznawany za zagrożenie dla społeczeństwa.

18. TSUNAMI W JAPONII – TRAGEDIA W FUKUSHIMIE – 2011

Znalezione obrazy dla zapytania tsunami w japonii 2011

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu nastąpiło 11 marca 2011 roku w północno-wschodniej części Japonii, na wschód od miasta Sendai. Kataklizm pochłonął blisko 21 tys. ofiar, nigdy nie odnaleziono 2,6 tys. ciał. Ponad 3 tys. osób zmarło w następstwie kataklizmu, w wyniku pogorszenia warunków życia. Spowodowana trzęsieniem fala tsunami uszkodziła elektrownię atomową w Fukushimie, powodując najdroższą katastrofę naturalną w historii. Silne trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami spowodowały awarię systemów chłodzenia i w rezultacie stopienie się prętów paliwowych w elektrowni. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych; była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku. Według różnych danych od 123 do 150 tysięcy ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia domów, wielu jeszcze tam nie wróciło.

Znalezione obrazy dla zapytania fukushima

19. ZABÓJSTWO ARCYKSIĘCIA FERDYNANDA – 1914

Znalezione obrazy dla zapytania ZABÓJSTWO ARCYKSIĘCIA FERDYNANDA

Arcyksiążę austriacki Franciszek Ferdynand zginął w zamachu, 28 czerwca 1914 roku, w Sarajewie (Bośnia). Tego dnia arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg wraz z towarzyszącą mu małżonką wyjeżdżali z dworca miejskiego samochodem. Trasa przejazdu była publicznie podana do wiadomości kilka dni wcześniej. Zamachowców było siedmiu. Mieli 6 bomb i 4 pistolety. Pierwszy zamachowiec rzucił bombę w kierunku samochodu, którym jechał arcyksiążę. Bomba wybuchła po 12 sekundach i raniła adiutanta księcia. Orszak pojechał dalej i po oficjalnych uroczystościach, arcyksiążę zapytał szefa żandarmów, czy będą jeszcze jakieś bomy wybuchały, czy może jechać dalej.

Tego samego dnia po zakończeniu uroczystości, gdy książę wraz z małżonką znowu przemieszczali się samochodem, auto zwalniając na zakręcie, mijało kolejnego spiskowca, który nie chciał ryzykować postrzału postronnych osób. Drugi ze znajdujących się przypadkowo przy drugim przejeździe arcyksięcia zamachowiec, Gawriło Princip, oddał strzały w kierunku pary arcyksiążęcej. Oboje zginęli.

Znalezione obrazy dla zapytania ZABÓJSTWO ARCYKSIĘCIA FERDYNANDA

Zaledwie miesiąc później po tych wydarzeniach Europa na lata pogrążyła się w konflikcie, który pozbawił życia miliony ludzi i całkowicie zmienił mapę Europy. Historycy do dzisiaj zastanawiają się, czy gdyby nie zamach w Sarajewie, to I wojny światowej dałoby się uniknąć. Niektórzy uważają, że konflikt od miesięcy tylko wisiał na włosku i wystarczył byle pretekst, by wojska ruszyły ku sobie.

20. UPADEK MURU BERLIŃSKIEGO – 1989

Znalezione obrazy dla zapytania upadek muru berlińskiego

Mur Berliński był systemem umocnień o długości ok. 156 km (betonowy mur, okopy, zapory drutowe, miny). Zwany był również eufemistycznie w języku propagandy NRD – antyfaszystowskim wałem ochronnym. Od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Był on jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Podczas prób przedostania się przez strzeżone urządzenia graniczne do Berlina Zachodniego wielu ludzi zostało zabitych. Dokładna liczba ofiar jest sporna i niepewna, różne źródła podają od 136[4] do 238 śmiertelnych przypadków. Mur Berliński padł w nocy z czwartku 9 listopada na piątek 10 listopada 1989, po przeszło 28 latach istnienia.

21. KATASTROFA SAMOLOTU PREZYDENCKIEGO – 2010

Znalezione obrazy dla zapytania SMOLEŃSK 2010

Katastrofa polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku miała miejsce w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

Co należałoby dodać do tego zestawienia?

Źródła zdjęć: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *