Zbyt duże serce Haliny Poświatowskiej

Znalezione obrazy dla zapytania halina poświatowska

Kiedy Halina Poświatowska stanęła na pokładzie statku, by wyruszyć w nieznane, do dalekiej Kanady, a później do USA, sama jak palec – wtedy mimo wszystko miała nadzieję. Na udaną operację, na normalne życie. Na wyleczenie. Ale zdrowie już nigdy w pełni jej nie wróciło. Będzie się z nią bawić w kotka i myszkę, zostawiając ją bezbronną – w obliczu własnego, słabego serca.

Wszystko zaczęło się dobrze. Małżeństwo Mygów było zgodne i ciepłe. Mieli czwórkę dzieci, a najstarszym z nich była Helena, znana nam jako Halina Poświatowska. Hasia, czy też Haśka, jak ją nazywali, przyszła na świat 9 maja 1935 roku w Częstochowie. Życie rodzinne Mygów płynęło w spokoju i miłości. Jednak wkrótce naznaczyła je wojna – ojciec, Feliks (1909-1977), został powołany do wojska. Rok 1945 przyniósł rodzinie dwie tragedie. Najmłodsza siostra Haliny, Elżunia, umarła w wieku trzech lat na nieznaną chorobę, a groźna gorączka reumatyczna, którą przeszła Halina, będzie rzucać cień na całe dalsze życie rodziny. Wyrok? Niedomykalność zastawki dwudzielnej i stenoza mitralna.

Kliniki, sanatoria i dom – tak mniej więcej można opisać większość życia Haśki, odkąd wada serca się ujawniła. Mama Stanisława nie opuszczała jej na krok. Najpierw niestrudzenie jej czytała i przenosiła w zaczarowane wszechświaty książek i opowiadań. Później Haśka sama zaczęła tworzyć, a mama przepisywała jej teksty i zanosiła do wydawnictw; pojawiały się pierwsze publikacje.

Jeśli widziała Kraków, to tylko ten oglądany zza szyb taksówki wiozącej ją do szpitala. Jeżeli chodziła na spacery, to te sanatoryjne. Ale wyrwała się też w Tatry, zachłysnęła życiem, choć nie powinna, bo nie wiele było jej wolno.

Właśnie w sanatorium spotkała ją miłość. Adolf Poświatowski (1930-1956) był młodym artystą i filmowcem, również chorym na serce. Para spotkała się w Kudowie. Choć jeden z lekarzy ostrzegał, że to czyste szaleństwo, pobrali się 30 kwietnia 1954 roku. Serce Adolfa przestało bić dwa lata później.

I serce Haliny zdawało się poddawać. Polska medycyna nie mogła sprostać jej chorobie i Halina potrzebowała pomocy wielu ludzi, na czele z profesorem Julianem Aleksandrowiczem. Wkrótce zapadła decyzja o operacji w Stanach Zjednoczonych. Statek „Batory” z Haśką na pokładzie wypłynął do Montrealu w sierpniu 1958 roku, stamtąd miała dotrzeć do USA. Była sama, choć tak bardzo chciała płynąć z mamą. Operacja, którą przeszła, był zabiegiem nowatorskim i skomplikowanym, że transmitowanym na żywo. Halina powoli zaczynała wracać do zdrowia.

Czuła, że rozpoczyna się dla niej życie. Nie traciła już oddechu, a serce nie tłukło się jak ptak próbujący wyfrunąć z klatki. Zamieszkała w Nowym Jorku, gdzie studiowała i poznała wielu ludzi. W liście do przyjaciółki pisała że „to takie okrutne, obojętne miasto, które jednak kocha”. W 1961 roku wróciła do Polski, choć Uniwersytet Stanforda w Californii proponował jej stypendium.

Dalsze lata przebiegały pod znakiem Krakowa, gdzie zaczęła studia filozoficzne. Z przyjaciółką odwiedziła Jugosławię, marzyła o Paryżu. Marzenie spełniła w 1966 roku, do stolicy Francji wyjechała na krótki urlop. Właśnie tam odezwało się coraz mocniej szarpiące się serce. Później Halina prowadziła zajęcia na uczelni w Krakowie, ale jej serce nie zachowywało się, jak powinno, a jej samopoczucie pogarszało się z dnia na dzień.

W końcu zapadła decyzja, że konieczna jest druga operacja. „Ja już nie wrócę”, powiedziała Halina do mamy w drodze do szpitala. Jej stan po operacji był beznadziejny. Wreszcie nastąpiło wybudzanie i odłączanie od urządzeń, choć oddychała za nią rura tlenowa. Nie mogła mówić, ale uśmiechała się do mamy, nakreśliła rysunek kota – znak, że chciała się widzieć z siostrą, Małgorzatą. Osiem dni później umarła, 11 października 1967 roku. Odeszła sama, o poranku. Jej ukochana mama przeżyła najstarszą córkę o ponad cztery dekady, zgasła w 2013 roku w wieku 98 lat.

Znalezione obrazy dla zapytania halina poświatowska

Źródło: Agata Marszałek, History Źródła zdjęć [1] [2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *