Wielki talent i drobne słabości. Dziś 38 rocznica śmierci Anny Jantar

Znalezione obrazy dla zapytania anna jantar

Zobaczył ją w poznańskim klubie studenckim Nurt. Spodobał mu się sposób, w jaki śpiewała, ale przede wszystkim – ona sama. Jarosław Kukulski był szefem artystycznym Nurtu i zespołu Waganci. Ponieważ Anna Szmeterling nie dostała się do Warszawskiej Szkoły Teatralnej, Kukulski zaprosił ją na przesłuchanie. „Waganci szukali wokalistki. Zaśpiewała „Mówiły mu” z repertuaru Maryli Rodowicz i została przyjęta. Do autobusu w pierwszą trasę koncertową z Wagantami Annę odprowadziła babcia. „Zwróciła się do mnie z prośbą, bym zaopiekował się Anią”, opowiadał Jarosław Kukulski.

Szybko zostali parą. Podczas tras koncertowych mieli wspólny pokój. Jarosław nie był pierwszym chłopakiem Anny. 19-latka spotykała się wcześniej z pewnym sportowcem, ale zakończył związek, ponieważ chłopak zbyt szybko, jej zdaniem, zaczął mówić o ślubie. W przypadku Jarka nie miała podobnych wątpliwości. Pierwsza o ślubie wspomniała zresztą mama Anny, Halina Szmeterling, która byłą zdania, że córka nie powinna żyć „na kocią łapę”. 15 sierpnia 1970 roku Anna Szmeterling i Jarosław Kukulski zawarli związek małżeński w USC w Poznaniu. W niedzielę wielkanocną 11 kwietnia 1971 roku w kościele św. Anny w Poznaniu przysięgali sobie miłość przed Bogiem. Tego dnia Anna miała na sobie delikatnie marszczoną suknię ślubną z falbankami, zakrytym dekoltem i długimi rękawami. W radiu królował wówczas pierwszy wielki przebój Anny (jeszcze z zespołem Waganci) do muzyki Jarosława Kukulskiego i z tekstem Lecha Konopińskiego „Co ja w tobie widziałam”.

Znalezione obrazy dla zapytania anna jantar i jarosław kukulski

Kukulski był mężem Anny (od 1972 występowała pod pseudonimem Jantar), jej menadżerem (przez pierwsze lata) i twórcą jej repertuaru. Od początku dało się zauważyć, że był o nią zazdrosny. Ale bardzo się kochali. „Doskonale się uzupełniali. Wzbogacali swoimi zaletami, równoważyli wady”, wspominał Mirosław Rossowski z agencji Pagart. Anna była rodzinna. Jednak przez pierwsze lata małżeństwa pytania o dziecko zbywała odpowiedziami typu: „Jeszcze nie teraz”.

W sierpniu 1975 roku za kulisami festiwalu w Sopocie, na którym Anna Jantar otrzymała aż cztery nagrody, rozegrał się dramat. Piosenkarka była w trzecim miesiącu ciąży, bardzo źle ją znosiła. „Mieliśmy konflikt krwi. Dwa razy omal nie poroniła. Karetką została odwieziona pod estradę, a potem z powrotem do kliniki”, wspominał Jarosław Kukulski dramatyczne godziny. W szpitalu okazało się, że Anna Jantar ma zatrucie ciążowe. Lekarze sugerowali, że ciąża jest zagrożeniem dla życia piosenkarki. Jarosław Kukulski krytyczną noc spędził przy łóżku żony. Modlił się. „Gdy Ania rano się obudziła, po raz pierwszy od trzech miesięcy poczuła, że jest głodna. Odtąd ciąża przebiegała już normalnie”.

3 marca 1976 r. Anna Jantar urodziła córkę Natalię Marię. „Macierzyństwo to coś niesamowitego (…), to jakiś cud zmieniający wszystko, to jakby wyszło ze mnie kawałek Jarka i mnie razem”, pisała piosenkarka w liście do przyjaciółki Longiny Jolanty Cwynar.

Znalezione obrazy dla zapytania anna jantar i jarosław kukulski

Zamieszkali w czteropokojowym mieszkaniu na warszawskim Żoliborzu przy ul. Reymonta, kupionym za honorarium piosenkarki za występy w rewii w berlińskim Friedrichstadtpalast. Matka Anny Jantar przeprowadziła się do nich, żeby pomóc przy dziecku. Jednak biorąc pod uwagę tryb pracy Jarosława i Anny (kilkunastodniowe trasy koncertowe), pani Halina wzięła na siebie większość obowiązków związanych z opieką nad wnuczką. Anna Jantar po urodzeniu córki spoważniała i stała się bardziej odpowiedzialna. Jarosław Kukulski w jakiś sposób chciał kontrolować żonę. Nie pozwalał jej na przykład prowadzić samochodu. Kukulscy mieli wówczas dwa auta: fiata 126p i ładę. W tajemnicy przed mężem Anna Siadała za kierownicą w towarzystwie znajomych.

Wakacje spędzali w domu ZAiKS w Ustce i w Bułgarii. W Ustce gwiazda kilka razy obchodziła imieniny (26 lipca). „Urządzaliśmy bankiet za bankietem. Późnym wieczorem zabieraliśmy jedzenie i picie i szliśmy na plażę. Przewracaliśmy kosze plecami do góry, by zastąpiły nam stoły”. Wspomina uczestnik imprez Jakub Erol.

„Byliśmy chyba dobrym małżeństwem (…). Przeżyliśmy razem wiele wspaniałych wzruszeń” – wspominał Jarosław Kukulski. Znajomi Anny mówili, że od pewnego czasu piosenkarka sprawiała wrażenie, jakby chciała wyrwać się z klatki. Obcięła włosy, zmieniła repertuar. „Zaczęła jeździć w trasy sama i zobaczyłem, że nie jest już taka jak dawniej” – opowiadał Kukulski. Kiedy zapytał ją o to, usłyszał, że jest już inaczej. Ma nowych przyjaciół, jeden z nich jest jej szczególnie bliski. Był to Wojciech Morawski, perkusista Perfectu, z którym Anna Jantar wówczas występowała. Kiedy w grudniu 1979 roku Krzysztof Krawczyk nagrywał w studiu piosenkę Kukulskiego „To, co dał nam świat”, kompozytor powiedział mu, że to jest jego rozstanie z Anną.

Zaprzyjaźniony z obojgiem Janusz Kondratowicz w wywiadzie-rzece z Rafałem Podrazą przytoczył z kolei rozmowę z Anną Jantar. Piosenkarka miała pełną świadomość, że mąż ją zdradza.

Jarosław Kukulski był przeciwny wyjazdowi żony na ostatnie tournée do USA w grudniu 1979 r. W dniu wyjazdu Natalia bardzo się rozpłakała. Halina Szmeterling wzięła wnuczkę na ręce i stanęła przy oknie. Anna Jantar pomachała jej z dołu.

Z USA piosenkarka pisała listy do mamy i córki. A mąż? „Ania miała wrócić do Warszawy 1 lub 2 marca 1980 roku i zdążyć na urodziny Natalii. Ale dostała propozycję zagrania kolejnych koncertów, postanowiła zostać dłużej, poleciała do Chicago. I nagle zatęskniła. Zadzwoniła w nocy, że jutro wraca do domu (…) Powiedziała, że bardzo prosi, żebym przyjechał z Natalią na lotnisko”, opowiadał Kukulski. Janusz Kondratowicz utrzymywał, że piosenkarka wynajęła dom pod Warszawą. Na lotnisku chciała powiedzieć mężowi, że to już koniec ich małżeństwa.

14 marca 1980 roku samolot IŁ 62 Kopernik z Nowego Jorku z Anną Jantar na pokładzie rozbił się w pobliżu Okęcia. Kilkanaście lat później Jarosław Kukulski ożenił się z Moniką Borys, z którą miał syna Piotra (ur. 1989 r. ). Rozwiedli się w 2003 roku. Kompozytor zmarł w 2010 r. po długiej chorobie.

Źródło: EP, Życie na gorąco, Źródła zdjęć: [1] [2] [3] [4]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *