Czy Romeo i Julia istnieli naprawdę?

'Romance is a dream that still lives in the hearts of millions': Romeo and Juliet, 1884, depicted in oil on canvas by Frank Bernard Dicksee. It hangs in Southampton City Art Gallery

Żadna inna para nie stała się większym symbolem miłości niż Romeo i Julia. Ich tragiczną historię uwiecznił w swoim dziele renesansowy geniusz William Szekspir. Skąd czerpał inspirację? Podobno z prawdziwych wydarzeń!

Włoskie miasto Werona jest wywrócone do góry nogami. Właśnie wydarzyło się coś strasznego. Na ulicach niektórzy ludzie krzyczą „Romeo!”, a inni „Julia!”, i wszyscy mają w oczach łzy. Kochankowie nie żyją i leżą trzymając się za ręce w grobowcu na tamtejszym cmentarzu. Czy coś Wam to przypomina? Prawdopodobnie nie chodzi o zakończenie sławnej tragedii „Romeo i Julia”, tylko o całkowicie prawdziwą historię…

Po raz pierwszy spotkali się na balu maskowym i od tego czasu nie mogli bez siebie żyć. Rome z rodu Montekich i Julię, córkę Kapuletów połączyła miłość – niestety kochankowie pochodzą ze zwaśnionych rodów mieszkających w Weronie. Pewnego dnia kuzyn Julii – Tybalt zabił najlepszego przyjaciela Romea – Merkucja, a następnie sam został zamordowany. Za ten czyn Romeo został skazany na wygnanie, a jego wybranka ma być wydana za mąż za młodego szlachcica Parisa. Aby uniknąć ślubu Julia sfingowała swoją śmierć, jednak Romeo nie dowiedział się o tym, uznał ją za zmarłą i wypił śmiercionośną truciznę. Kiedy Julia się o tym dowiedziała, przebiła swą pierś sztyletem. W taki sposób opisuje to angielski dramaturg William Szekspir w swojej słynnej sztuce teatralnej Romeo i Julia z 1595 roku. Jak było naprawdę?

Większość ludzi uważa, że autorem powieści Romeo i Julia jest bez wątpienia William Szekspir. Jednakże, czy to prawda? Już na długo przed nim podobną historię opracowało wielu autorów. Na przykład powieść miłosna „Historia efezyjska o Anthei i Habrokomasie” greckiego powieściopisarza Ksenofonta z Efezu również opowiada o tragicznej miłości kochanków na tle wojny dwóch wrogich rodów. Podobna historia ma wiele kolejnych wersji i postaci. Włoski poeta Dante Alighieri nawet w swojej „Boskiej komedii” bezpośrednio wspomina nazwy rodów, kiedy pisze: „Chodź i spójrz na Montekich i Kapuletów”. Włoski pisarz Luigi Da Porto w dziele „Giulietta i Romeo” jako miejsce akcji wskazuje Weronę i dodaje postacie, które są zgodne z Merkucjem, Tybaltem i Parysem z dzieła Szekspira. „To udowodnione, że Monteki i Kapuleti były to przezwiska dwóch wrogich włoskich partii politycznych w późnym średniowieczu”, wyjaśnia amerykański profesor Olin H. Moore.

Podobny obraz

W kwietniu 2013 roku świat okrążyła informacja o sensacyjnym odkryciu. Rumuńscy archeolodzy w pobliżu klasztoru w mieście Kluż w Transylwanii znaleźli dziwny grób ze szkieletami kobiety i mężczyzny, które trzymają się za ręce. Wątpliwości pojawiają się przede wszystkim w związku z przyczyną ich śmierci. „Zakładamy, że ten mężczyzna mógł zostać zabity w czasie jakiegoś incydentu, a dziewczyna zmarła w wyniku złamanego serca, kiedy się o tym dowiedziała. To naprawdę niezwykły przypadek. W wielu elementach przypomina Romea i Julię”, mówi szef wyprawy archeologicznej Adrian Rusu. Naukowcy zakładają, że znaleziona para żyła w latach 1450-1550, czyli wiele lat przed tym nim Szekspir napisał dzieło „Romeo i Julia”. Czy możliwe, że usłyszał tą rumuńską historię i zainspirował się nią podczas tworzenia swojego słynnego dzieła? Czy czerpał raczej z włoskich źródeł? A może jest zupełnie inaczej?

Źródło: Jan Chałupa, Enigma Kwiecień – Maj 2015, Źródła zdjęć: [1] [2]

6 myśli nt. „Czy Romeo i Julia istnieli naprawdę?

 1. Rewolucyjna aktualizacja oprogramowania SEO / SMM „XRumer 16.0 + XEvil 4.0”:
  captcha rejestrowanie Google (ReCaptcha-2 i ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  i ponad 8400 innych rodzajów captcha,
  z najwyższą precyzją (80..100%) i najwyższą prędkością (100 zdjęć na sekundę).
  Możesz używać XEvil 4.0 z dowolnym najpopularniejszym oprogramowaniem SEO / SMM: iMacros, XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke i ponad 100 innych programów.

  Zainteresowany? W serwisie YouTube znajduje się wiele filmów na temat XEvil.
  Do zobaczenia później 😉

  http://XEvil.net/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *