Żart, który wymknął się spod kontroli

Znalezione obrazy dla zapytania Elsie Wright and Frances Griffiths

Latem 1917 roku, dwie młode Brytyjki – 16-letnia Elsie Wright i jej 10-letnia kuzynka Frances Griffiths – twierdziły, że w przydomowym ogrodzie widują wróżki i na dowód zrobiły im kilka zdjęć.

Ojciec Elsie, który pożyczył dziewczynkom aparat i wywołał fotografie, zapytał, co robią na nich „te kawałki papieru’? Wiedział bowiem, że córka ma zdolności artystyczne, a ostatnio pomagała w studiu fotograficznym – uznał więc wróżki za żart.

Sprawa pewnie by ucichła, gdyby nie fakt, że zainteresowana okultyzmem matka Elsie wzięła udział w spotkaniu Towarzystwa Teozoficznego. Tam zdjęcia dziewczynek zwróciły uwagę jednego z najsłynniejszych teozofów Edwarda Gardnera. Rozpoczęła się wieloletnia dyskusja na temat autentyczności fotografii. Wzięło w niej udział wielu ekspertów i sławy, m.in. sir Arhtur Conan Doyle, który osobiście zlecił jedną z ekspertyz – tak jak pozostałe potwierdziła autentyczność fotografii. Gardner postanowił przeprowadzić eksperyment – przekazał dziewczynkom aparat Cameo i 24 znaczone płytki.

Dziewczynki ponownie sfotografowały wróżki. Zachwycony Gardner powiadomił Conan Doyle’a, a ten przesłał entuzjastyczny telegram: „Kiedy nasze wróżki zostaną uznane, utoruje to drogę do akceptacji innych zjawisk paranormalnych”. Opublikował też dwa artykuły na łamach „Strand Magazine”, a do miasteczka zaprosił nawet jasnowidza Geoffreya L. Hodsona, który na własne oczy także zobaczył wróżki i nawet napisał o nich książkę.

Lata mijały, a sprawa nie cichła. Frances i Elsie wyszły za mąż. W 1966 r. w komentarzu dla dziennika „Daily Express” i w 1971 r. w programie Nationwide w BBC Elsie stwierdziła lakonicznie, że „zdjęcia były wytworem jej wyobraźni”. Dopiero w wywiadzie udzielonym w 1983 e. Joe Cooperowi obie kobiety (na kilka lat prze śmiercią) przyznały, że wszystkie zdjęcia zostały sfałszowane i że zażartowały sobie też z jasnowidza Geoffreya Hodsona.

Przerysowały wróżki z „Książeczki księżniczki Mary” Claude’a Arthura Sheppersona, wycięły je i przytwierdziły za pomocą szpilek. Tak jak od początku przypuszczał ojciec Elsie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *