Bruce Lee i zemsta chińskich mnichów

Znalezione obrazy dla zapytania bruce lee

Był mistrzem kung-fu, który zrewolucjonizował hollywoodzkie kino. Wprowadził do niego chińskich aktorów, wschodnią kulturę oraz sztuki walki. W tym roku mija 45. rocznica przedwczesnej śmierci Bruce’a Lee, a jego fani wciąż zastanawiają się, czy rzeczywiście zmarł z powodu „niewyjaśnionej reakcji alergicznej na lek przeciwbólowy”, czy może była to zemsta chińskich mnichów…

Bruce Lee urodził się 27 listopada 1940 roku w San Francisco w rodzinie chińskich emigrantów. Był synem aktora opery chińskiej Lee Hoi-chuena oraz jego żony, śpiewaczki Grace Ho. Z aktorstwem związany był od urodzenia. W pierwszym filmie „Kobieta ze złotej bramy” pojawił się, mając 3 miesiące, trzymany na rękach ojca.

Wkrótce jego rodzice wrócili do Chin i zamieszkali w Honkongu. Tam, w wieku 5 lat, Bruce zaczął grywać małe role w filmach. Sztuki walki zaczął trenować w wieku 13 lat. Zdecydowali o tym zatroskani rodzice, gdy ich syn po raz kolejny został pobity przez uliczny gang. Pierwsze lekcje Wing Chun (jednego ze stylów kung-fu) nastolatek pobrał od ojca. Później został zapisany do szkoły Wing Chun, w której trenował przez kolejnych 5 lat. Szybko okazało się, że ma ogromne predyspozycje do trenowania sztuk walki.

Niewiele brakowało, a zamiast gwiazdą kina Bruce Lee zostałby przestępcą. W wieku 18 lat, posiadając już niezwykłe umiejętności w kung-fu, wstąpił do gangu i często popadał w konflikty z policją. I znów uratowała go ingerencja rodziców. Zasugerowali mu wyjazd do USA, gdzie mieli rodzinę. Bruce chętnie skorzystał z tej propozycji. Zamieszkał w chińskiej dzielnicy San Francisco, gdzie pracował w restauracji należącej do jego krewnego, a także jako nauczyciel tańca. Wkrótce wyjechał do Seattle, gdzie ukończył Edison Technical School i rozpoczął studia na wydziale filozofii Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Kontynuował też treningi kung-fu.

To właśnie w Seattle w 1961 roku poznał Szwedkę Lindę Emery. On miał wówczas 21 lat, a ona była jeszcze w liceum. Zakochali się w sobie. Linda zaczęła chodzić na zajęcia kung-fu do założonej przez Bruce’a szkoły Jun Fan Gung-Fu Institute. Bruce przyjmował do niej wszystkich, pobierając za lekcje wynagrodzenie. Gdy wieść o tym rozeszła się po chińskich mistrzach kung-fu, zażądali od niego, żeby przestał zdradzać tajniki ich sztuk walki Amerykanom. Uważali, że to dziedzictwo chińskich przodków i muszą go strzec.

Bruce nie zgodził się na te żądania, został więc wyzwany na pojedynek z mistrzem stylu Białego Żurawia Wong Jack Manem. W razie przegranej miał zaprzestać nauczania wszystkich poza Chińczykami. Bruce wygrał, ale nie był zadowolony z przebiegu walki. To skłoniło go do poszukiwań nowych rozwiązań i doprowadziło do powstania jego własnej odmiany kung-fu: Jeet Kune Do.

17 sierpnia 1964 roku Bruce wziął ślub z Lindą. Rok później urodził się im syn Brandon, a w 1969 roku córka Shannon. W tym czasie również kariera aktorska Bruce’a zaczęła nabierać tempa, a kolejne filmy z jego udziałem stawały się hitami.

Rodzinne szczęście nie trwało jednak długo. 10 maja 1973 roku podczas nagrywania dubbingu do „Wejścia smoka” aktor zemdlał. W stanie śpiączki został przewieziony do szpitala, gdzie stwierdzono obrzęk mózgu. Bruce wrócił do zdrowia, lecz nie posłuchał lekarzy, którzy uprzedzili go, że zażywanie środków przeciwbólowych w połączeniu z alkoholem i innymi używkami, może się źle skończyć.

20 lipca 1973 roku Bruce Lee wziął przeciwbólowy lek i położył się spać. Już się nie obudził. Wiele osób do dziś wierzy, że zmarł w wyniku podania mu trucizny.
15 lat po śmierci męża Linda wyszła za mąż za Toma Bleeckera (rozwiedli się dwa lata później), a w 1991 roku poślubiła Bruce’a Cadwella. W 1993 roku przeżyła kolejną tragedię. Jej 28-letni wówczas syn Brandon, który również został aktorem, został postrzelony w brzuch na planie filmu „Kruk”. Nie udało się go uratować.

17 dni później w Meksyku miał odbyć się ślub Brandona z pisarką Elizą Hutton. Syn Lindy i Bruce’a Lee został pochowany obok swojego ojca na Cmentarzu Lake View w Seattle.

Znalezione obrazy dla zapytania bruce and brandon lee grave

Źródło: MH, Życie na gorąco, Źródła zdjęć: [1] [2]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *