Czy był biblijny Potop?

Znalezione obrazy dla zapytania potop biblijny

Przynajmniej raz w historii ludzkości potop ogarnął całą Ziemię. Miało to miejsce między 12, a 9,5 tys. lat temu, prawdopodobnie na skutek rozbicia się o nasz glob odłamków komety.

Echa tego wydarzenia pobrzmiewają w podaniach prastarych kultur. Oddalonych od siebie tak bardzo i przekazujących relacje tak podobne, że nie ma wątpliwości – chodzi o wydarzenie w skali planety (poparte zresztą odkryciami geologicznymi). Za to potop opisany w Biblii, mający miejsce 4,5 tys. lat później, budzi wątpliwości. Jeśli się w ogóle zdarzył, to na mniejszą skalę.

Naukowcy pod kierunkiem Roberta D.Ballarda odkryli ślady dawnej linii brzegowej Morza Czarnego ok. 180 m poniżej obecnego poziomu. To dowód, że kilka tysięcy lat temu teren ten zalała wielka, ale zaledwie lokalna powódź. I to ona najprawdopodobniej jest źródłem legendy o potopie w Starym Testamencie.

Teoria o potopie na obszarze Morza Czarnego pochodzi z końca XIX w. Wylew tego akwenu datowano na 2297 rok p.n.e., dopóki badania osadów przeprowadzone przez geologów Waltera Pitmana i Wiliama Ryana z Uniwersytetu w Columbii nie przesunęły tego momentu wstecz – do 5 tys. lat p.n.e., kiedy Morze Czarne było jeziorem. Na skutek topnienia lodowców podniósł się poziom Morza Śródziemnego, wody przerwały pas lądu i wpadły do jeziora, żłobiąc cieśninę Bosfor.

5 tys. lat temu ludzkość nie przeżyła żadnego globalnego kataklizmu, co stoi w sprzeczności z opisem biblijnej historii Noego. W dodatku niebędącej opowieścią oryginalną. Odkąd w 1947 r. odkryto starobabiloński Epos o Gilgameszu, dużo starszy od Biblii, wiadomo, że historia z Noem została z niego zaczerpnięta. Sumeryjski pierwowzór Noego, Utnapisztin, buduje arkę. Chroni się w niej z żoną, trzema synami i synowymi, zabiera na pokład pary zwierząt, wypuszcza na zwiady gołębie i osiada na południowym stoku Araratu. Wszystko się zgadza.

Źródło: 99 zagadek ludzkości, Źródło zdjęcia [1]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *