Księżna Diana: Gra pozorów

Podobny obraz

Gdy w 1992 roku ogłoszono, że jej małżeństwo się rozpada, miliony ludzi uznały to za bzdurę. Nie uwierzyli, że zawsze uśmiechnięta Diana od lat jest nieszczęśliwa. Dziś, choć od jej śmierci minęło już ponad 20 lat, na jaw wciąż wychodzą wstrząsające fakty o „królowej ludzkich serc”.

„Byłam tak przygnębiona, że próbowałam podciąć sobie żyły zaledwie kilka tygodni po weselu”, mówi. Jest spokojna, opanowana, jakby opowiadała o tym, co jadła na śniadanie, a nie o próbie samobójczej. Być może wynika to z faktu, że księżna Diana nagrywała te zwierzenia, gdy była już w separacji z Karolem. Wiedziała, że nie będzie próbować ratować tego małżeństwa, czekała na rozwód, który pozwoli jej rozpocząć nowe życie. Poza tym czuła się swobodnie, bo opowiadała o swoim życiu człowiekowi, któremu ufała. W 1992 roku zaczęła chodzić na zajęcia do Petera Settelena, specjalisty od wystąpień publicznych. Chciała, by nauczył ją przemawiać, popracował nad jej pewnością siebie, sprawił, żeby czuła się swobodnie na spotkaniach z dużymi grupami ludzi. Gdy zaproponował, by w ramach ćwiczeń głosu, opowiadała mu o swoich życiu, Diana zgodziła się bez wahania. Mówiła o depresji, z którą zmagała się po urodzeniu Williama, bulimii, kłopotach małżeńskich, a nawet o niezbyt udanym seksie z księciem Karolem.

Jeszcze bardziej wstrząsające są wyznania, które drukował dziennik „Daily Mail”. Choć gazeta słynie z tego, że w pogoni za sensacją często publikuje niesprawdzone informacje, tym razem miała wiarygodne źródło. Był nim Andrew Morton, pisarz i dziennikarz, który w 1992 roku wydał książkę „Jej prawdziwa historia”. Biografia wywołała burzę, bo świat dowiedział się, że „bajkowa miłość”, „idealne małżeństwo”, „szczęśliwa rodzina”, jak dotąd pisano o parze książęcej, to starannie wykreowany mit, który nie ma nic wspólnego z prawdą. Dzięki tej książce Morton zaskarbił sobie zaufanie Diany, która potem spotykała się z nim i zdradzała kolejne tajemnice. To właśnie nagrania tych rozmów publikował „Daily Mail”. Spośród ujawnionych przez gazetę wspomnień Diany najbardziej szokujące jest to opisujące próbę samobójczą w 1982 roku. Księżna chciała wtedy odebrać sobie życie, choć była w czwartym miesiącu ciąży. „Powiedziałam Karolowi, że czułam się zdesperowana i że cały czas płakałam. On stwierdził, że robię problem z niczego. Nie zamierzam tego słuchać, mówił. Ciągle to robisz. Mam tego dość, dodawał. Więc rzuciłam się ze schodów. Wybiegła królowa. Była absolutnie przerażona, trzęsła się ze strachu. Wiedziałam, że nie stracę dziecka, choć byłam posiniaczona w okolicach brzucha. Kiedy on wrócił, to było poniżające… po prostu poniżające. Zwyczajnie sobie wyszedł”, wspominała księżna.

Na tych samych nagraniach Diana opisuje też, skąd się wzięły jej problemy z odżywianiem. Na bulimię, z którą zmagała się przez lata, Diana zaczęła chorować w 1981 roku, tuż po zaręczynach, kiedy pewnego dnia usłyszała od Karola, że jest „trochę grubiutka”. Ta nieprzyjemna uwaga być może nie popchnęłaby jej do desperackich prób odchudzania się, gdyby nie podejrzewała już wtedy, że jej narzeczony ma romans ze swoją dawną ukochaną Camillą Parker Bowles. „Wiem, że Karol widywał swoją kobietę, Camillę, przed tym, jak się pobraliśmy”, wyznała w jednym z wywiadów. Nie kryła się ze swoimi podejrzeniami, pytała Karola wprost o to, co łączy go z panią Parker Bowles. Książę zapewniał ją, że Camilla jest tylko jego przyjaciółką, a poza tym ma męża, więc podejrzenia o romans są przejawem paranoi i chorobliwej zazdrości. Diana szybko jednak przekonała się, że intuicja jej nie myliła. „Wszystko rozpracowałam, znalazłam swoje dowody”, mówiła w rozmowie z Mortonem. Znalazła je już w sierpniu 1981 roku podczas podróży poślubnej. Para książęca popłynęła wtedy statkiem Britannia w rejs po Morzu Śródziemnym. W osobisty notesie, który zabrał do małżeńskiej kajuty Karol, Diana odkryła… zdjęcia Camilli.

Biografowie „królowej ludzkich serc” twierdzą dziś zgodnie, że jej związek z Karolem od początku był skazany na niepowodzenie. Powód? Brytyjski następca tronu nigdy nie kochał swojej żony. Jego jedyną miłością była Camillia, którą poznał w 1970 roku, czyli siedem lat przed tym, nim spotkał Dianę. Młody książę chciał poślubić ukochaną, ale nie zgodziła się na to jego matka, która uznała, że Camillia, pochodząca z niezbyt znaczącego szlacheckiego rodu, nie jest wystarczająco dobrą partią dla przyszłego króla. W 1973 roku, gdy jego ukochana wyszła za mąż za brytyjskiego oficera Andrew Parkera Bowlesa, Karol zaczął szukać kandydatki na żonę wśród panien z arystokratycznych rodów. Jego pierwsza wybranką była Sarah Spencer, najstarsza córka hrabiego Edwarda Johna Spencera. Książę był częstym gościem w rodzinnej posiadłości Sarah, cieszył się sympatią jej rodziców i wszystko wskazywało na to, że poprosi ją o rękę. Panna Spencer uprzedziła jednak jego krok. Zapytana przez dziennikarzy o jej relację z następcą tronu, wprost oświadczyła, że nie zostanie jego żoną, bo po prostu go nie kocha. Wtedy Karol zaczął się spotykać z jej młodszą siostrą Dianą, która była wtedy nim zafascynowana. Ale po pierwszych randkach odkryła, że niewiele ich łączy. Wiele lat później mówiła, że nie mieli ze sobą o czym rozmawiać, bo Karola interesowały tylko konie, gra w polo i polowania, podczas gdy ona za polo nie przepadała, a strzelanie do zwierząt uważała za barbarzyństwo. Dlaczego więc przyjęła jego oświadczyny? Biografowie Diany twierdząc, że zrobiła to, bo była wychowana przez rodziców, którzy nie okazywali jej uczuć, dawali jej za to do zrozumienia, że woleliby zamiast niej mieć syna. Tak bardzo pragnęła miłości, że uwierzyła w szczęście u boku Karola.

Błąd, jakim był ślub z księciem Walii, Diana przypłaciła nie tylko bulimią, depresją i kilkoma próbami samobójczymi. Na zawsze pozostała osobą publiczną, co oznaczało, że media obserwowały każdy jej krok, a dążenie do ukrycia prywatnych spraw tylko zachęcało paparazzich do jej śledzenia. 31 sierpnia 1997 roku zapłaciła za to życiem.

Znalezione obrazy dla zapytania księżna diana i książe karol

Znalezione obrazy dla zapytania księżna diana i książe karol

Znalezione obrazy dla zapytania książę karol i camilla

Źródło: Katarzyna Troszczyńska, Party, Źródła zdjęć: [1] [2] [3] [4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *