Czy James Dean był ofiarą molestowania?

Znalezione obrazy dla zapytania james dean and elizabeth taylor

Marzec 2011 roku. Świat opłakuje śmierć jednej z największych hollywoodzkich gwiazd, Elizabeth Taylor. Kilka dni po jej pogrzebie dziennikarz Kevin Sessums ujawnia w prasie tajemnicę, której przed laty dowiedział się od aktorki, a która dotyczyła innego innego hollywoodzkiego gwiazdora, Jamesa Deana. Legendarny aktor ponad pół wieku wcześniej zdradził Liz, że jako dziecko był molestowany seksualnie…

Kevin Sessums, idąc na wywiad z Elizabeth Taylor, nie przypuszczał, że usłyszy coś takiego. Rozmowa miała dotyczyć gwiazd wspierających akcję poszerzającą świadomość o AIDS. Taylor niespodziewanie zdradziła wtedy smutną tajemnicę. Aktorka miała powiedzieć: „Kochałam Jimmy’ego. Powiem ci coś, ale niech to poczeka z ujawnieniem aż do mojej śmierci. Kiedy Jimmy miał 11 lat, był molestowany przez pastora”.

James Byron Dean urodził się 8 lutego 1931 roku w miasteczku Marion w stanie Indiana w USA. Pierwsze lata życia chłopca były bardzo szczęśliwe. Otoczony matczyną miłością rozwijał swoje talenty do gry na skrzypcach i tańca w amatorskim teatrzyku. Po latach powiedział, że matka była jedyną osobą, która potrafiła go zrozumieć. Gdy miał 6 lat, z rodziną przeniósł się z Santa Monica do Kalifornii. Trzy lata później rodzinne szczęście się skończyło. Mildred Wilson Dean zmarła na raka, a ojciec Winston Dean nie chciał zająć się wychowaniem dziewięciolatka. Odesłał chłopca do Fairmount w Indianie, gdzie James zamieszkał na farmie u stryjostwa, Ortense i Marcusa Winslowów. O tym również opowiedział po latach swojej przyjaciółce Elizabeth Taylor. Tak to zapamiętała: „Ojciec nigdy się nim nie interesował. Chłopca wsadzono do tego samego pociągu, którym przewożono ciało jego ukochanej mamy”.

Podobny obraz

Śmierć matki i przeprowadzka do krewnych musiała być dla 9-latka strasznym przeżyciem, ale najgorsze miało dopiero nadejść. Pozbawiony miłości poszukiwał kogoś, w kim mógłby znaleźć oparcie, co sprawiło, że zaprzyjaźnił się z pastorem metodystów Jamesem DeWeederem. Duchowny przez kilka lat miał wpływ na Jimmy’ego. Czy to właśnie o tym pastorze James Dean powiedział Elizabeth Taylor? Jej zdaniem, opiekun molestował go i wielokrotnie gwałcił. „Jimmy nigdy się nikomu oprócz mnie do tego nie przyznał. To go prześladowało przez cale życie. Nie potrafił już nikomu zaufać” – wyznała.

Po ukończeniu szkoły średniej w 1949 roku James wyjechał do Kalifornii, gdzie zamieszkał u ojca i macochy. Zapisał się do Santa Monica College na prawo, ale wkrótce przeniósł się na Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles, aby studiować aktorstwo, co poróżniło go z ojcem. W styczniu 1951 porzucił szkołę, aby na poważnie zająć się aktorstwem. W czasie trwającej 5 lat kariery zagrał zaledwie w kilku filmach. Status legendy zdobył trzema rolami pierwszoplanowymi (w filmach: „Na wschód od Edenu”, „Buntownik bez powodu” i „Olbrzym”), ale przyczyniła się do tego również przedwczesna śmierć. To właśnie na planie „Olbrzyma” poznał Elizabeth Taylor. Nikt tak dobrze nie poznał aktora, jak ona. Przegadali wiele nocy. Liz była już wówczas wielką gwiazdą, służyła mu radą i dobrym słowem. Dean opowiadał jej nie tylko o swoim dzieciństwie, zwierzał się też z sercowych problemów. Najdłuższy związek stworzył z włoską aktorką Pier Angeli, ale jej matka nie zgadzała się na ślub. Dziewczyna bardzo przeżyła śmierć Deana, nigdy nie opowiedziała publicznie o ich uczuciu.

James Dean nie obejrzał nigdy filmu „Olbrzym”. 30 września 1955 roku zginął na miejscu w wypadku w pobliżu kalifornijskiego miasteczka Cholame. Jego porsche spyder, jadąc z prędkością 88 km/h, zderzyło się z innym samochodem. Ostatnie słowa, jakie wypowiedział w swoim życiu Dean, brzmiały: „Koleś się zatrzyma, przecież nas widzi”. Siedzący w fotelu pasażera Rolf Wutherich przeżył, złamał jedynie szczękę i doznał kilku innych obrażeń. Zginął 26 lat później w wypadku samochodowym, po kilku nieudanych próbach samobójczych…

Dziś, ponad 60 lat od śmierci Jamesa Deana, jego legenda wciąż żyje. Elizabeth Taylor podobno znała więcej tajemnic gwiazdora. Zdradziła je w kolejnych wywiadach z Kevinem Sessumsem. Dziennikarz zapowiedział, że wyjawi się w swojej kolejnej książce.

Znalezione obrazy dla zapytania james dean

Źródło artykułu: MH, Życie na gorąco, Źródła zdjęć: [1] [2] [3]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *