Kłopotliwe Halloween

Znalezione obrazy dla zapytania halloween w polsce

Dla jednych niewinna zabawa, dla innych zagrożenie duchowe, szarganie świętości i zamach na polskie tradycje. Przebieranki za wampiry i czarownice niezmiennie wywołują lawinę emocji.

Adam ma dwanaście lat i nic sobie nie robi ze świata czarownic, wampirów i kościotrupów. Już kolejny rok z rzędu będzie się bawił z kolegami z osiedla w Halloween. „Zakładam maskę wampira z kłami poplamionymi czerwoną farbą, kaptur i czarną pelerynę” opowiada z zapałem.

Wszyscy przebrani za straszydła chodzą po domach. Jedni ludzie coś im dają, inni nawet nie otwierają drzwi. „Ale i tak warto iść” – mówi chłopak. „W zeszłym roku dostaliśmy żeli i soki owocowe, potem podzieliliśmy się po równo i była uczta. Ważne, żeby jak najwcześniej zacząć obchód, bo u nas na osiedlu są trzy grupy halloweenowe. Pierwsza zgarnia wszystko, ostatnia dostaje najmniej”.

Rodzice Adama nie mają nic przeciw temu, żeby chłopiec przebierał się za wampira. „Syn nie wierzy w wiedźmy ani duchy. Już jest na to za duży” – mówi jego matka. „Traktuje to jako zabawę, a ja widzę, że sprzyja ona integracji dzieci na naszym osiedlu”.

Znalezione obrazy dla zapytania halloween w polsce

Jednak nie wszyscy dorośli traktują Halloween jak beztroską zabawę bez konsekwencji. Kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik przed jednym z Halloween rozesłał do podległych mu szkół pismo, w którym zaapelował, by nie organizować imprez halloweenowych, ponieważ mieszają w umysłach dzieci i młodzieży. „Przebieranie się za upiorne postaci nie niesie za sobą żadnych wartości, a w przypadku dzieci z upośledzeniem umysłowym jest wręcz niedopuszczalne, gdyż bardzo odbija się na ich psychice” – uzasadniał urzędnik.

Czy szkoły powinny organizować wieczory, zabawy i dyskoteki halloweenowe?

„Na zebraniu zapytaliśmy nauczycieli, czy będzie organizowane Halloween w tym roku” – mówi matka siedmioletniego Wojtka, ucznia stołecznej podstawówki. „Uchylali się od odpowiedzi, wreszcie powiedzieli, że szkoła to nie miejsce na takie imprezy. A dlaczego nie? Syn jest w drugiej klasie, z jakiego powodu miałabym mu nie pozwolić na takie przebieranki? Dla zabawy sama chętnie włożyłabym na siebie kostium kościotrupa”.

Znalezione obrazy dla zapytania halloween w polsce

Matka dziewięcioletniej Natalii i młodszej o trzy lata Zuzi, mówi, że w szkole, do której chodzą jej dzieci, nie ma takich zabaw. „Zatrudnieni w szkole księża są przeciwni Halloween” – mówi. „Dziś młodsza córka wróciła ze szkoły roztrzęsiona, bo katecheta powiedział, że jeśli ktoś świętuje Halloween, to znaczy, że nie wierzy w Boga. A Zuzia wierzy, lecz chciałaby bawić się jak koleżanki”.

Rok temu urządzili zabawę w domu. Do ścian przyczepili kolorowe duszki, zapalili świeczkę z wydrążonej dyni i tańczyli przebrani za czarownice. W tym roku cała rodzina ostatni dzień października spędzi w Warszawie. Będą ze znajomymi chodzić po domach z koszyczkami na cukierki. „Ja się przebiorę za wampira, a Zuzia za czarownicę” – szczebiocze uszczęśliwiona dziewięcioletnia Natalia.

Na stronie internetowej Publicznego Gimnazjum nr 15 w Białymstoku można obejrzeć zdjęcia z ubiegłorocznych obchodów Halloween, a na nich wampiry, wiedźmy i duchy. W tym roku imprezy nie będzie – taką decyzję podjęła rada pedagogiczna.

Znalezione obrazy dla zapytania halloween w polsce

Środowiskom katolickim Halloween się nie podoba, księża piętnują takie zabawy z ambony. W jednej z parafii w Gdańsku rozdawano po niedzielnej mszy świętej ulotki, na których rodzice mieli napisać, że nie zgadzają się na udział w swych dzieci w halloweenowych zabawach.

Przed szkodliwością świętowania Halloween przestrzega Marta Bąk, psycholog z Zespołu Szkół nr 1 w Wołominie. „Jest trywialnym podejściem do śmierci, próbą jej oswojenia poprzez śmiech i zabawę” – mówi. „Nie wydaje mi się, by przeszczepienie Halloween na polski grunt było właściwe, zwłaszcza w placówkach edukacyjnych. Nadmierna fascynacja śmiercią lub żartobliwe jej traktowanie może prowadzić u ludzi młodych do różnych zaburzeń. Negatywne skutki tych zabaw mogą przewyższać korzyści.

Apel kuratora kujawsko-pomorskiego o nieorganizowanie Halloween w szkołach oburzył toruńskiego nauczyciela historii. W proteście, który na piśmie wysłał do Komisji Międzyzakładowej Oświaty NSZZ Solidarność, pedagog przypomniał, że Karta Nauczyciela mówi o wychowywaniu młodzieży w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka, o zgodzie z ideą demokracji i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.

Co na ten temat myślą kuratorzy w innych regionach Polski? W województwach śląskim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim bezstronnie podkreślają, że za organizację imprez w szkołach odpowiadają ich dyrektorzy, a każda placówka realizuje program wychowawczy uchwalony przez radę pedagogiczną. Podkarpacki kurator oświaty powiedział, że Halloween jest obyczajem obcym naszej kulturze i nie należy go pielęgnować.

Znalezione obrazy dla zapytania halloween w polsce

Jak na zabawy Halloween patrzą rodzice i sami zainteresowani, ich dzieci?

„Kiedyś przyszła do mnie gromada takich przebierańców” – opowiada mieszkaniec Warszawy. „Na szczęście moich dzieci akurat nie było w domu. Przebierańcom zrobiłem wykład, że takie okropne świętowanie jest sprzeczne z polską kulturą i wiarą”.

Inna mieszkanka stolicy jest zupełnie odmiennego zdania. Wspomina, że jej córka Julia kilka razy przebierała się za wiedźmę, bo szła świętować do koleżanki.

„To przecież nic złego, zwykła zabawa” – mówi. „Osobiście namalowałam memu dziecku czarne obwódki wokół oczu, a usta pokryłam czarną szminką. Córka nie chodziła jednak po osiedlu, żeby dostać jakieś cukierki. Uważam, że to włóczenie się małych dzieci może być niebezpieczne, zwłaszcza dla dziewczynek”.

Kilkunastoletni Karol i Piotr z Zespołu Szkół Samochodowych w Warszawie zaliczyli już wiele halloweenowych imprez. „Ci, do których drzwi pukamy, najczęściej są zaskoczeni” – opowiadają. „Nie mają w domu cukierków ani nic, czym mogliby nas poczęstować. Wtedy jednak odpuszczamy, nie robimy żadnych psikusów. Nie chcemy mieć do czynienia ze strażą miejską albo policją. Ale coraz więcej spotyka nas niespodzianek. W zeszłym roku pewna kobieta nie miała cukierków, za to z uśmiechem podarowała nam ogromną czekoladę”.

Psycholog dziecięcy z Wrocławia uważa, że Halloween jest bezpieczne dla dzieci, chociaż nie w każdym wieku. „Kilkulatki mogą przestraszyć się wydrążonej dyni podświetlonej świecą” – mówi. „Jednak dzieci w wieku wczesnoszkolnym już rozumieją, na czym polega ta zabawa i czerpią z niej radość. Wykazują się pomysłowością w przygotowywaniu strojów i z niecierpliwością czekają na dzień, w którym będą mogły je założyć i chodzić z koszyczkami po cukierki”.

Psycholog dodaje, że ta zabawa jest też rodzajem nawiązywania kontaktów dzieci z dorosłymi, rozmawiania z nimi. „To jest wstęp do angażowania się w życie społeczne, zaprocentuje w przyszłości” – mówi. „Odłóżmy na bok ideologię i spory religijne. Ważne, żeby dorośli na widok grupy przebierańców umieli zachować się taktownie i życzliwie”.

Znalezione obrazy dla zapytania halloween w polsce

Źródło artykułu: Irena Szaczkus, Twoje Imperium

Źródła zdjęć: [1] [2] [3] [4] [5]

Jedna myśl nt. „Kłopotliwe Halloween

  1. If you take a close look at a damaged hard drive drive you’ll notice a circuit board on the bottom. The hard disk might demonstrate a significant failure and it’s possible, that you’re able to make the matters worse by trying to resolve the hard disk problem all on your own. Then, to access specific info, you can merely search your external hard disk data recovery.
    The drive ought to be well cushioned to stop more damage. Before replacing your hard disk completely, you can try to repair it. The external hard drive may add extra storage space without a lot of hassle.
    When the drive was shipped, call or email the data recovery company with the tracking information so that they may be well prepared to receive it and inform you whether there are any delays in the delivery procedure. Most people know of a hard drive, and might even understand what it appears like. The hard disk drive is just one of the vital regions of the computer. A damaged hard disk drive is among the most unpleasant forms of hardware failure.
    All you have to do to is reformat the hard disk. Based on what you intend to use your hard drive for, however, you might have the choice of using either type. Hard drives continue to be the most typical sort of non-volatile storage employed in computers. The external hard drive for backup can help to minimize the possibility of data lost.

    hdd data recovery

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *