Kto wybudował Sfinksa?

Znalezione obrazy dla zapytania sfinks

Egipski Sfinks ma twarz faraona Chefrena rządzącego Egiptem ponad 4,5 tys. lat temu. Ale czy powstał na jego rozkaz? Część naukowców jest zdania, że lew z ludzką głową jest znacznie starszy, a jego oblicze było kiedyś inne.

Datowanie Sfinksa stało się kontrowersyjne już w 1850 roku. Francuz Auguste Marriette znalazł wtedy w ruinach świątyni Izydy niedaleko Wielkiej Piramidy wapienny postument z napisem. Z inskrypcji na steli wynikało, że w czasach kiedy Cheops wznosił wspomnianą świątynię, od dawna istniały zarówno piramidy, w tym piramida Cheopsa, jak i Sfinks. Syn Cheopsa, Chefren nie mógł być więc inicjatorem wyrzeźbienia wielkiego lwa z ludzką twarzą. Czy to możliwe, aby jego ojciec Cheops przywłaszczył sobie autorstwo Wielkiej Piramidy, a na rozkaz Chefrena poszły w ruch dłuta zmieniające twarz Sfinksa?

Wiele wskazuje na to, że i Sfinks i nie powstał w czasach Chefrena. Po zmianie rysów twarzy na rysy tego władcy, poważnej korekcie kształtu głowy i tułowia, posąd zatracił proporcje. Badania wykazały, że twarz Sfinksa i górna powierzchnia ciała zostały skute. Architekt Jonathan Foyle twierdzi, że posąg pierwotnie był lwem. Inni są zdania, że raczej bogiem Anubisem z twarzą szakala.

Starsze od piramid pochodzenie Sfinksa potwierdzają analizy prastarych dróg wytyczonych w tym rejonie. Ich przebieg sugeruje, że zostały poprowadzone tak, aby ominąć posąg. Amerykański zespół geologów z Robertem M.Schoem stwierdził, że Sfinks nosi ślady głębokiej erozji wywołanej przez długotrwałe deszcze. W tym suchym rejonie ulewy występowały ostatnio 7-9 tysięcy lat temu.

Jeśli Sfinks już wtedy był gotowy, musiała go wznieść cywilizacja, o której nie wiemy dosłownie nic.

Źródło zdjęcia [1]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *