Bohdan Smoleń – Rodzinna tragedia

Znalezione obrazy dla zapytania bohdan smoleń

Z jego żartów śmiały się miliony Polaków, lecz on sam bardzo rzadko się uśmiechał. Los nigdy go nie oszczędzał. Całe dzieciństwo i młodzieńcze lata opiekował się niepełnosprawną matką. Gdy założył własną rodzinę, musiał zmierzyć się z dwiema ogromnymi tragediami: tajemniczą śmiercią syna Piotra, a rok później samobójstwem żony Teresy. Do końca życia wierzył, że znajdzie się świadek, który wyjaśni mu okoliczności śmierci Piotra. „Tam jest skrywana jakaś tajemnica” – mówił Bohdan Smoleń w jednym z wywiadów. Nie szukał winnych, nie mścił się, ale w wersję samobójstwa, którą przyjęto w śledztwie, nigdy nie uwierzył…

15 grudnia minęła druga rocznica śmierci aktora. Zmarł w wieku 69 lat, po kilku latach walki ze skutkami dwóch udarów i zawału serca. Od dłuższego czasu nie występował już na scenie, choć przyznawała, że bardzo za nią tęskni. „Mam jeszcze wiele do powiedzenia” – wyznał w jednym z ostatnich wywiadów. „Ale nie mam siły podbiec do mikrofonu, muszę dać ciału szanse na powrót do zdrowia”.

Artystyczną duszę odziedziczył po rodzicach. Oboje w pierwszych latach swojego zawodowego życia związani byli ze sceną – ojciec, Bronisław Karol, zaczynał jako konferansjer, matka, Elżbieta Smoleń, była aktorką i choreografem, że musiała zrezygnować z kariery. Na świecie był już Bohdan i trzy lata młodsza od niego Ilona, gdy lekarze wykryli u Elżbiety objawy choroby Heinego-Medina. Intensywne leczenie trwało trzy lata, podczas których Bohdanem zajęła się babcia, a Iloną – jedna z ciotek. Powrót matki do domu nie oznaczał dla rodzeństwa powrotu beztroskiego dzieciństwa. Znaczna niepełnosprawność sprawiła, że Elżbieta poruszała się na wózku inwalidzkim. Miała sprawne tylko 3 palce u lewej ręki. Dzieci musiały wszystkiego się nauczyć. Gotować, sprzątać, prasować ojcu koszule i myć matkę. Żona wierzyła, że mąż, który pożegnał się już z konferansjerką, pracuje w Zakładach Przemysłu Włókienniczego Lenko. Dopiero 10 lat później wyszło na jaw, że przez te wszystkie lata oszukiwał rodzinę. Grał w karty, czasem coś sprzedał, nie stronił od innych kobiet…

Żonę Teresę Bohdan Smoleń poznał w klubie, gdzie jako student zootechniki w Krakowie współtworzył kabaret „Pod Budą”. Założyli rodzinę. Na świecie pojawili się synowie: Maciej, Piotr i najmłodszy Bartek. W tym czasie przenieśli się do Poznania, gdzie Bohdan Smoleń rozpoczął współpracę z Zenonem Laskowikiem w Kabarecie Tey. Podczas gdy aktor jeździł z występami po całym świecie, żona prowadziła w centrum Poznania sklep zoologiczny. Wkrótce stać ich było, by przenieść się do własnego domu w Przeźmierowie pod miastem. To właśnie tam, w 1989 roku rozegrała się rodzinna tragedia. W Wielki Piątek Piotr wyszedł z domu wieczorem, by odebrać kasety z nagraniami Tey od kolegi. Rano rodzice znaleźli go kilkaset metrów od domu. W toku śledztwa okazało się, że pasek, na którym się powiesił oraz nóż, który znaleziono przy nim, należały do jego kolegi, syna listonosza. „Później listonosz, jak mnie widział, to dostawał spazmów, dwa razy miał atak serca” – opowiadał w jednym z wywiadów Bohdan Smoleń.

Kilka miesięcy później również starszy syn, Maciej, próbował odebrać sobie życie. Dla jego rodziców to był szok. Szukając odpowiedzi, poszli do wróżki. „Powiedziała, że Piotrek był niekochany w domu. Że nie zaznał serca” – wspominał aktor. „To dobiło Teresę. Była bardzo wrażliwa. Powiedziała mi: Ty dasz sobie radę z dziećmi, ja już nie mogę, bo brakło tego jedynego”.

Niecały rok później żona pana Bohdana powiesiła się w ich domu. „Zmarła na moich rękach” – wyznał aktor. Załamał się. Długo nie potrafił wrócić do pracy. Przez pierwszy rok pomagał mu jego ojciec oraz siostra. Gdy odchował dzieci, sprzedał dom i wraz z nową partnerką Joanną wyprowadził się do Baranówka, gdzie wspólnie założyli fundację Stworzenia Pana Smolenia. W ostatnich latach pomoc niepełnosprawnym dzieciom stała się sensem jego życia”.

Źródło: MH, Życie na gorąco, Źródło zdjęcia [1]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *