Ponure dzieciństwo Johna Lennona

Znalezione obrazy dla zapytania john lennon

Kiedy 9 listopada 1966 roku 26-letni wówczas John Lennon wkroczył do londyńskiej galerii Indica, by obejrzeć happening i wystawę „jakiejś Japonki z Nowego Jorku”, nie wiedział, że ten dzień odmieni jego życie. Yoko Ono, została jego drugą żoną. Od dnia, w którym się poznali, minęło już ponad 50 lat, a artystka do dziś wymieniana jest jako muza i największa miłość piosenkarza. Tymczasem oczywiście wcale nie była jedyną kobietą jego życia, a być może też wcale nie najważniejszą.

Ojciec muzyka, Alfred Lennon nie był idealnym kandydatem na męża i głowę rodziny, a Julia Stanley zakochała się i, mimo sprzeciwu rodziny oraz sióstr, które uważały jej ślub z Lennonem za mezalians, wyszła za niego za mąż. Zaślepiona miłością, zupełnie nie przejmowała się tym, że Alfred, majtek na statku (później awansował na stewarda), uchodził za cwaniaka i kombinatora. Większą część życia spędzał, pełniąc służbę na morzu. Podobno był urodzony komediantem i świetnym śpiewakiem. Nie stronił też od towarzystwa kobiet, również po ślubie. Osamotniona żona nie pozostawała mu dłużna. Całe wieczory spędzała w liverpoolskich pubach, flirtując z ich bywalcami pod nieobecność męża (niektóre źródła podają, że John Lennon jest owocem jednego z takich romansów Julii z żołnierzem z pobliskiej jednostki).

Faktem jest, że gdy 9 października 1940 roku w atakowanym przez Luftwaffe Liverpoolu w północnej Anglii John Lennon przyszedł na świat, jego ojca od wielu miesięcy nie było w domu. Pojawienie się syna nie odmieniło życia Julii. Wprawdzie to właśnie matce John zawdzięcza naukę gry na bandżo, która kupiła mu też pierwszą gitarę (sama była bardzo muzykalna), ale chłopiec częściej spędzał czas pod opieką sąsiadek lub starszej siostry mamy, Mimi, niż z własną matką. W końcu małżeństwo jego rodziców rozpadło się, a Julia postanowiła ułożyć sobie życie z innym mężczyzną. Wówczas 5-letni John trafił pod opiekę Mimi i jej męża George’a na stałe.

Porzucony przez rodziców właśnie u Mimi znalazł ciepły, choć surowy dom. Bezdzietna ciotka zadbała o gruntowne wykształcenie chłopca. Jednak nie wiedział, że utrudniała mu kontakty z matką, która z nowym mężem doczekała się dwóch córek. Jedna z nich, Julia Baird, walczy dziś o dobrą pamięć matki. Mówi, że regularnie chodziła ona do Mimi, by odwiedzić Johna, ale nie otwierano jej drzwi. Julia Baird miała 11 lat, a John 17, gdy ich matka, właśnie po jednej z takich wizyt, zginęła potrącona przez samochód pod domem Mimi.

Po śmierci matki, dla której po latach skomponował piosenkę, 17-latek zaczął interesować się rock’ and ‘rollem. Ciotka nie była tym zachwycona, podobnie jak szkolną miłością siostrzeńca, Cynthią Powell. W wieku 22 lat John wziął z nią ślub, powodem była ciąża. Małżeństwo i dziecko i ukrywano przed światem, gdyż John zaczął już robić muzyczną karierę z The Beatles i obawiał się reakcji fanek.

Znalezione obrazy dla zapytania the beatles

W 1963 roku na świat przyszedł syn muzyka, Julian. Ojciec nie interesował się nim, podobnie jak żoną, był wówczas u progu wielkiej kariery i pochłaniała go tylko muzyka. Małżeństwo przetrwało 6 lat, rozwiedli się już po tym, jak John Lennon poznał Yoko Ono. W 1969 wziął ślub z japońską artystką, a dwa lata później na stałe wyprowadził się z Anglii do Ameryki. Ale nigdy nie zapomniał o ciotce, która pozostała w Liverpooli. Spłacił jej długi, kupił nowy dom i do końca życia dzwonił do niej co najmniej raz w tygodniu.

Znalezione obrazy dla zapytania john lennon and yoko ono

W 1973 roku Lennon i Yoko Ono mieli poważny kryzys w swoim związku. Rozstali się na blisko dwa lata, podczas których muzyk związał się ze swoją asystentką, Amerykanką chińskiego pochodzenia May Pang. Romans trwał półtora roku i zdaniem pierwszej żony Lennona, odmienił muzyka, który przez związek z Yoko Ono zupełnie zamknął się na świat. Cynthia twierdziła, że to za sprawą May Pang John odnowił relację z 10-letnim wówczas synem Julianem. Zdaniem wielu, May Pang uratowała tez Johna od alkoholizmu. Artysta nie zerwał z nią kontaktu, nawet po powrocie do Yoko Ono, która w 1975 roku urodziła mu syna Seana. Do śmierci, w tajemnicy przed żoną, regularnie dzwonił do May.

8 grudnia 1980 roku John Lennon zginął postrzelony przez psychofana przed swoim domem. Julian miał wówczas 17, a Sean 5 lat. Obaj synowie artysty zostali muzykami.

Źródło artykułu: MH, Życie na gorąco, Źródła zdjęć [1] [2] [3]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *