Dalida – Straszna decyzja

Znalezione obrazy dla zapytania dalida

Aktorka, piosenkarka, wykonawczyni takich hitów jak „Gigi l’Amoroso”, „Ciao amore, ciao”, „Bambino” czy „Paroles, paroles” nie miała szczęścia w miłości. Mężczyźni, którzy byli jej bliscy, popełniali samobójstwa. Każda kolejna śmierć sprawiała, że Dalida coraz bardziej traciła chęć życia. W maju 1987 roku napisała kartkę do swoich bliskich: „Życie stało się dla mnie nie do zniesienia, wybaczcie” i połknęła 120 tabletek nasennych…

Rodzice Iolandy Cristiny Gigliotti, bo tak nazywała się naprawdę, pochodzili z małej wioski we włoskiej Kalabrii. Ojciec, Pietro, był skrzypkiem. Gdy dostał pracę w egipskiej operze narodowej, rodzina emigrowała do Kairu. Tam w dzielnicy włoskich imigrantów Szubra, 17 stycznia 1933 roku na świat przyszła Iolanda. Od urodzenia cierpiała na bardzo dużą wadę wzroku i zeza. Miała rok, gdy lekarz zalecił zabandażować jej oczy na kilka tygodni. Kuracja okazała się nieskuteczna, spowodowała za to, że Iolanda do końca życia bała się ciemności i spała przy włączonej lampce.

Szczęśliwe dzieciństwo skończyło się, gdy po wybuchu II wojny światowej jej ojciec z rozkazu króla Egiptu został aresztowany pod pretekstem współpracy z faszystowskimi Włochami. Podobny los spotkał też innych włoskich imigrantów. Kiedy po 5 latach wyszedł na wolność, był ruiną człowieka, a dla swoich dzieci (Iolandy i jej dwóch braci) – obcym człowiekiem. Nigdy nie wrócił już do gry na skrzypcach, a wkrótce po powrocie do domu zmarł.

Iolanda miała wówczas zaledwie 12 lat i była już po kilku mniej lub bardziej udanych operacjach wzroku. Wyrastała na piękną dziewczynę, uczyła się śpiewu. Po ukończeniu obowiązkowej edukacji uczyła się w szkole handlowej na stenotypistkę i sekretarkę, ale już wtedy zaczęła pracować jako modelka. Pierwsze zarobione pieniądze wydała na ostatnią operację wzroku.

W 1954 roku została Miss Egiptu, po tym sukcesie przeniosła się do Paryża. Dopiero tu jej kariera nabrała tempa. Przyjęła pseudonim Dalida, zaczęła występować w filmach, nagrywać przeboje, koncertować w słynnej Olympiii.

Pierwszą wielką miłością Dalidy był 4 lata starszy od niej dyrektor radia Lucien Morisse. Niestety, był żonaty i przez długi czas nie zamierzał porzucić żony dla początkującej gwiazdy. Kiedy po pięciu latach wreszcie się na to zdecydował, ich miłość była już na granicy wypalenia.

Na ślubnym kobiercu stanęli po wielu awanturach w 1961 roku. Kilka miesięcy później Dalida zakochała się w aktorze i malarzu polskiego pochodzenia Jeanie Sobieskim, dla którego porzuciła męża. Może to właśnie z powodu nowej miłości chętnie przyjęła zaproszenie przyjazdu do Polski do zafascynowanego jej piosenkami Lucjana Kydryńskiego? W lipcu 1963 roku odbyła tournée po Polsce. Wkrótce dowiedziała się, że jej były mąż ożenił się z modelką Ahathe Aems.

Ona zaś po rozstaniu z Sobieskim zakochała się we włoskim muzyku Luigi Tengo. Planowali ślub. Napisał dla niej piosenkę „Ciao amore, ciao”, którą zaśpiewała na festiwalu San Remo w 1967 roku. Gdy jury nie przyznało jej pierwszej nagrody, Luigi popełnił samobójstwo strzałem w głowę. W liście napisał, że to jego protest przeciw komercjalizującej się muzyce i werdyktowi jury…

Śmierć ukochanego była dla Dalidy strasznym ciosem. Miesiąc po jego śmierci próbowała popełnić samobójstwo, połykając tabletki nasenne, ale została uratowana. Gdy w końcu otrząsnęła się z tej tragedii, wdała się w romans z 12 lat młodszym włoskim studentem Lucio. Wkrótce dowiedziała się, że jest w ciąży. Nie chciała zakładać rodziny. Urwała znajomość i przerwała ciążę. Niestety, aborcja spowodowała, że już nigdy nie mogła mieć dzieci.

W 1970 roku na gwiazdę spadł kolejny cios. Dowiedziała się o śmierci swojego byłego męża Luciena Morisse’a, który po rozstaniu z drugą żoną popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę.

Dwa lata po jego śmierci Dalida poznała kolejną miłość, malarza i piosenkarza, 7 lat młodszego od niej Richarda Chanfraya. Zamieszkali razem w jej willi w Paryżu. Wielu uważało, że to właśnie Richard okaże się tym jedynym, lecz i ten związek nie był idealny. Richard był uzależniony od alkoholu. Dalida wytrzymała z nim 9 lat. Rozstali się na początku lat 80.

Kiedy w 1983 roku piosenkarka po raz drugi przyleciała na koncerty do Polski, była już światową gwiazdą. Wkrótce dowiedziała się, że 43-letni Richard popełnił samobójstwo – zaczadził się w swoim garażu w Saint-Tropez.

Ta ostatnia śmierć sprawiła, że gwiazda zupełnie straciła sens życia. 3 maja 1987 roku, w wieku 53 lat, odebrała sobie życie. Została pochowana na Cmentarzu Montmartre w Paryżu.

Źródło: MH, Życie na gorąco, Źródło zdjęcia [1]

2 myśli nt. „Dalida – Straszna decyzja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *