29 lat temu zmarła Greta Garbo

Znalezione obrazy dla zapytania greta garbo

Piątek, 6 października 1939 roku. Podczas gdy w Europie trwa wojna, w Los Angeles 34-letnia Greta Garbo szykuje się do uroczystej premiery najnowszego filmu z jej udziałem. Wyreżyserowana przez Ernsta Lubitscha antystalinowska komedia „Ninoczka” jest pierwszym filmem gwiazdy, w którym zrywa ona ze swoim wizerunkiem kobiety zimnej, tajemniczej i niedostępnej, pokazując zamiast tego poczucie humoru. Na plakatach film reklamowany jest sloganem „Garbo się śmieje”. „Ninoczka” okazuje się ogromnym sukcesem artystycznym i komercyjnym. Dostaje 4 nominacje do Oscara, w tym jedną dla najlepszej aktorki – Grety Garbo. Krytycy zgodnie przyznają, że to jedna z najlepszych kreacji filmowych aktorki. Wróżą jej nowy, pełen sukcesów rozdział w zawodowej karierze. Tymczasem ona, zaledwie dwa lata później, rezygnuje z aktorstwa na zawsze…

Naprawdę nazywała się Greta Lovisa Gustafsson. Urodziła się 18 września 1905 roku w Sztokholmie w Szwecji, gdzie jej rodzice z trojgiem dzieci przeprowadzili się w poszukiwaniu pracy. Rodzina wiodła skromne życie. Greta już jako dziecko chwytała się dorywczych prac, by pomóc rodzicom. Gdy miała 14 lat, jej ojciec zmarł, a ona rzuciła szkołę i rozpoczęła pracę w domu towarowym. Zapisała się też na kurs teatralny i zaczęła pojawiać się w epizodach i reklamach.

Już wtedy zdradzała skłonność do izolacji. Od dziecka była małomówna i nieśmiała. Nie miała siły przebicia, lecz nie była jej ona do niczego potrzebna. Jej talent mówił sam za siebie. Miała 16 lat, gdy zagrała pierwszą ważną rolę w filmie „Peter i włóczęga”. Wtedy zauważył ją Mauritz Stiller, najwybitniejszy wówczas reżyser w Szwecji, i powierzył jej rolę hrabiny Elżbiety w „Gdy zmyły grają”.

Znalezione obrazy dla zapytania greta garbo and mauritz stiller

To właśnie Stiller zrobił z Grety światową gwiazdę. Zmienił jej szwedzkie nazwisko na Garbo i zabrał do Hollywood. W lutym 1926 roku miał premierę pierwszy amerykański film Stillera i Garbo, „Słowik hiszpański”. Mówiło się wówczas, że aktorkę i reżysera łączy coś więcej niż tylko przyjaźń. Rzeczywiście istniała między nimi niezwykła więź, lecz nie było mowy o romansie, bowiem Stiller był homoseksualistą.Znalezione obrazy dla zapytania greta garbo and john gilbert

Za to miłość połączyła Gretę z aktorem Johnem Gilbertem, z którym zagrała w sumie w trzech filmach. Twierdzono nawet, że była z nim w ciąży, którą straciła. Mówiło się także, że była biseksualistką, jej kochankami były m.in. piosenkarka Marlene Dietrich i pisarka Mercedes de Acosta…

Lecz wszystko to są jedynie domysły, gdyż Greta była jedną z najbardziej tajemniczych kobiet Hollywood. Nie udzielała wywiadów. „Urodziłam się. Miałam matkę i ojca. Mieszkałam w domu. Poszłam do szkoły. Czy to ważne?” – pytała dziennikarzy. Po zagraniu zaledwie w 13 filmach niemych i 15 dźwiękowych (ostatni okazał się klapą), w wieku 36 lat rzuciła karierę i uciekła z Hollywood. Resztę życia (a przeżyła 84 lata) spędziła wiodąc niemalże pustelnicze życie w samym centrum Nowego Jorku.

Jedni twierdzili, że jej wizerunek smutnej femme fatale, który złamała tylko raz w „Ninoczce”, był całkowicie wymyślony, inni zaś byli przekonani, że taka właśnie była Greta Garbo. Jej najsłynniejszą filmową kwestią stało się zdanie: „Chcę być sama” (w filmie „Mata Hari” z 1931 roku).

Zmarła 15 kwietnia 1990 roku na zapalenie płuc i niewydolność nerek. Jej ciało po śmierci poddano kremacji i po długotrwałych formalnościach prawnych prochy aktorki spoczęły w końcu na cmentarzu Skogskyrkogarden z jej rodzinnym Sztokholmie.

Źródło: MH, Życie na gorąco, Źródła zdjęć [1] [2] [3]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *