Polska Wielkanoc

Znalezione obrazy dla zapytania wielkanoc w polsce

W naszej tradycji Święta Wielkanocne to przede wszystkim palmy i misteria plenerowej Drogi Krzyżowej. A na wielkanocnym stole musiały znaleźć się poświęcone potrawy, malowane jajka i baranek z czerwoną chorągiewką, zwany anguskiem.

Nigdzie na świcie przeżywanie najważniejszego święta chrześcijaństwa nie jest tak bogate w obrzędy, jak w Polsce. Mają swoje mroczne procesje Wielkiego Tygodnia Hiszpanie, kwiatowe kobierce w Ameryce Środkowej i misteria pasyjne na Filipinach. Ale tylko my mamy to wszystko i … wiele więcej.

Obchody Wielkiego Postu kończy Niedziela Palmowa. W dawnej Polsce nie tylko komponowano (lub wręcz budowano) palmy. Były jeszcze procesje z Jezuskiem Palmowym i pucheroki. Pierwszy z obyczajów zamieniał się w hałaśliwą zabawę, która nijak miała się do obchodów Wielkiego Tygodnia. Dlatego w końcu XVIII wieku Kościół zakazał tej, w gruncie rzeczy, zabawy. Drugi obyczaj występuje tylko w dwóch wsiach w okolicach Krakowa. To pochody przebierańców, krążących od chałupy do chałupy, Kiedyś robili to ubodzy krakowscy żacy pod kościołami. Mieszczanie nie szczędzili im grosza, ale krzywo patrzyli na to księża. Zatem studenci musieli się w końcu XVIII wieku przenieść do podkrakowskich wsi.

Interesujące jest pochodzenie wystrzałów, towarzyszących porannej mszy wielkanocnej, zwanej rezurekcją. Mają one upamiętniać odgłosy kamienia zasłaniającego grób Jezusa podczas Jego zmartwychwstania. Dawniej Msza Zmartwychwstania była odprawiana nie rano, a o północy z soboty na niedzielę.

Źródło: MR, Dobry tydzień,  Źródło zdjęcia [1]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *