Dzień, który wstrząsnął światem

Podobny obraz

38 lat temu na placu św. Piotra w Rzymie doszło do zamachu na Jana Pawła II.

Tego dnia na moment zamarli nie tylko Polacy. Całym światem wstrząsnęła wiadomość, że na placu św. Piotra 13 maja 1981 r. po godzinie 17.15 (różne źródła podają 17.17, 17.19 i 17.21) nagle z tłumu pielgrzymów padły strzały. 23-letni Turek Ali Agca ciężko zranił Jana Pawła II w brzuch i w rękę. Był przekonany, że zabił Polaka. Zamachowiec został szybko ujęty, a papieża przewieziono do kliniki Gemelli. W godzinach nocnych poinformowano, że odzyskał przytomność. Ojciec Święty, wierząc, że jego ocalenie było cudem, mówił: „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”.

Znalezione obrazy dla zapytania zamach na jana pawła ii

Gdy wrócił do Watykanu, w pierwszym przemówieniu przebaczył Ali Agcy. A 27 grudnia 1983 r. spotkał się z nim w cztery oczy w więzieniu.
„Rozmawiałem z nim jak z bratem, któremu przebaczyłem, i który cieszy się moim zaufaniem” – krótko podsumował Jan Paweł II. Do dziś nie ustalono jednoznacznie, kto na pewno stał za zamachem na papieża. Bo w to, że zorganizowali go wyłącznie terroryści z tureckiego ugrupowania Szare Wilki, trudno uwierzyć…

Podobny obraz

Źródła zdjęć: [1] [2] [3]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *