Wielkie posągi nieznanych istot

Znalezione obrazy dla zapytania posągi z wysp wielkanocnych

Wyrzeźbione z tufu wulkanicznego, mające zwykle 6-8 m. Na wyspie są ich setki. Największy, leżący w kamieniołomie, mierzy prawie 22 m. Nie wiadomo, kogo przedstawiają: bogów, gigantów, dawnych władców? Opierają na brzuchach długie dłonie o dziwnych, wygiętych, wrzecionowatych palcach.

4 tys. km od najbliższego lądu, na Oceanie Spokojnym leży wyspa nastroszona setkami kamiennych rzeźb. Holendrzy odkryli ją tuż po Wielkanocy i ochrzcili Wyspą Wielkanocną. Ale jej lud przed wieki nazywał ją „Matakiterani” – Wypatrująca gwiazd.

To nie są twarze ani ręce ludzi – twierdzi wielu spośród podróżników, którzy odwiedzili wyspę i przyjrzeli się posągom. Według legendy pierwsze postacie wyszły z kamieniołomu same, poruszane maną – magiczną siłą króla wyspy. Na ich plecach widnieją niezidentyfikowane symbole. Niektóre olbrzymy poczerniały, porastają je liszaje mchu. Inne zostały nietknięte, nie imają się ich wiatr, piasek i woda. O tych tubylcy mówią, że ich mana wciąż działa. Największy posąg z wyspy – El Gigante, waży 250 ton.

Podobny obraz

Kto je wyrzeźbił? I po co? Nigdy nie poznamy historii, której świadkami były figury. Przybysze z Europy przywlekli tu czarną ospę, wcześniej krwawe żniwo zebrała wojna domowa. Ostatni mędrcy znający historię kamiennych olbrzymów zginęli z rąk Europejczyków 150 lat temu. Według podań ludzie przypłynęli na Wyspę Wielkanocną w IV w. Przybyli z Tahiti (Polinezja) i Ameryki Południowej. Przekaz ten tylko w połowie spotkał się z uznaniem uczonych, powątpiewających w możliwość dotarcia tu z miejsca tak odległego jak Ameryka Południowa. Przekonał ich norweski podróżnik Thor Heyerdahl, przepływając Pacyfik na tratwie Kon-Tiki. Ta sama trzcina, która rośnie na wyspie, porasta wybrzeża południowoamerykańskiego jeziora Titicaca.

Zagadka osadników wyspy wydaje się więc rozwiązana. Niewiadomą pozostają posągi.

Źródło: 99 zagadek ludzkości, Źródła zdjęć: [1] [2]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *