22 lata temu zginęła księżna Diana

Znalezione obrazy dla zapytania księżna diana

Nazywano ją „Królową ludzkich serc”. Była wrażliwa na cierpienie innych. Jednak sama nie dostała w życiu wsparcia, które mogło ją uchronić od złych decyzji.

Miała zaledwie 36 lat, kiedy 31 sierpnia 1997 r. zginęła w Paryżu w wypadku samochodowym. Już wcześniej była idolką milionów ludzi na całym świecie i ulubioną bohaterką prasy. Po śmierci nie oszczędzano ani jej pamięci, ani jej synów. Pisano, że była w ciąży z Dodim Al-Fayedem, londyńskim playboyem, który razem z nią zginął feralnej nocy. Twierdzono, że to rodzina królewska przygotowała zamach na jej życie i wreszcie, że młodszy syn Diany nie ma królewskiej krwi w żyłach, bo jest owocem romansu. Przez lata legenda księżnej, ale też plotki na jej temat, przybierały na sile.

Urodziła się 1 czerwca 1961 roku w arystokratycznej rodzinie Spencerów. Diana była trzecią córką. „Rodzice mnie nie chcieli. Potem okazało się, że Karol też mnie nie chce, woli Camillę. Na koniec wszyscy Windsorowie nie chcieli mnie widzieć w swoim gronie” – zwierzała się przyjaciółce Lady Elsie Bourker. Po rozwodzie rodziców i założeniu przez nich nowych rodzin Diana dzieliła czas między szkołę z internatem i dom w którym rządziła macocha. Miała kłopoty z nauką, wydalono ją ze szkoły, rosła z piętnem najgłupszej w rodzinie, była zahukana, depresyjna. Jej siostry trzymały się razem, były energiczne, umawiały się na randki. To starsza o sześć lat Sarah zaczęła spotykać się z księciem Karolem. On jednak już wcześniej kochał się w Camilli Parker-Bowles, która była mężatką. Zagubiony, krążył między nią a innymi dziewczętami z dobrego towarzystwa. Aż pewnego dnia Sarah poznała go z najmłodszą siostrą.

Znalezione obrazy dla zapytania księżna diana i książę karol

Diana miała 19 lat, gdy zaręczyła się z brytyjskim następcą tronu. Była lordówną bez matury, przyuczoną do zawodu przedszkolanki, ale miała wiele uroku. Już pierwszego dnia po ogłoszeniu wielkiej nowiny padła ofiara fotografów. Tak ją ustawili do zdjęcia, że słońce prześwietliło jej sukienkę. Zdawało się, że jest na wpół naga. Fotografie bardzo ją zawstydziły, ale mimo to nadal prowadziła grę z mediami. Aż do tragicznego finału.

Podobny obraz

Huczny ślub odbył się 29 lipca 1981 r. W czerwcu następnego roku urodził się William, a za kolejne dwa lata na świat przyszedł Harry. Małżeństwo ich rodziców było już w kryzysie. Jak twierdził Karol, definitywnie skończyło się w 1985 r. Dlaczego ślub stulecia, jak nazywano ten mariaż, okazał się początkiem nieszczęść? Na pewno znaczną część winy ponosi Karol, który wkroczył w małżeństwo z kochanką na boku. Jednak Diana ze swoją niestabilnością, małżeńską nielojalnością i szantażowaniem rodziny męża przeciekami do prasy, też nie była bez winy. Nie pomagała niezgodność charakterów pary. Zawiniła również rodzina Diany, bo gdy niespełna dwudziestoletnia dziewczyna zapytała siostry, czy ma wychodzić za kogoś, kto kocha inną, usłyszała tylko: „Nie można tego odwołać, bo już przecież wysłano zaproszenia na ślub”.

W latach 90. doniesienia o romansach Diany i Karola mocno nadszarpnęły reputację dynastii Windsorów. Separację małżonków ogłoszono pod koniec 1992 r. Rozwiedli się cztery lata później. Lady Di otrzymała 20 mln funtów tytułem rekompensaty, zatrzymała miano księżnej Walii, ale przestano się do niej zwracać „jej królewska wysokość”. To ją bardzo zraniło, bo przy niskiej samoocenie przynależność do panującego rodu znaczyła dla niej wiele. Urażona, zrezygnowała z ochrony, choć miała do niej prawo.

Diana nie miała wsparcia ze strony bliskich, rodzina zawodziła ją niemal na każdym kroku. Szła przez życie bardzo samotna. Tym bardziej lgnęła do ludzi, którzy okazywali jej zainteresowanie i sympatię. Do końca życia nie zrozumiała, dlaczego snobistyczni znajomi ciągle ją rozczarowują. Po rozwodzie poprosiła młodszego brata, który po śmierci ojca przejął tytuł hrabiowski, by udostępnił jej jeden z budynków leżących na terenie rodowej posiadłości. Chciała mieć tam azyl dla siebie i synów. Brat kategorycznie odmówił. Tłumaczył potem, że obawiał się, iż siostra „przyciągnie za sobą tłum fotografów”.

Latem 1997 r. Diana była wolna, młoda, piękna i bogata, ale nie miała pojęcia, co dalej robić ze swoim życiem. Bała się rosnącej roli Camilli Parker – Bowles i tego, że zacznie matkować jej synom. A to oni byli w życiu Diany najważniejsi. Chciała spędzić z nimi dwa tygodnie wakacji, ale nie wiedziała, gdzie ich zabrać. Nie mogła odżałować, że jej brat nie zgodził się ich gościć.

Z tym większą wdzięcznością księżna i jej synowie przyjęli zaproszenie Mohameda Al-Fayeda do jego willi na Lazurowym Wybrzeżu. Po kilku dniach dołączył do nich syn Mohameda, Dodi, producent filmowy i londyński bon vivant. Gdy William i Harry wrócili do Anglii, ich mama została jeszcze przez kilka dni na południu Francji. Razem z Dodim spędzała miło czas, a paparazzi robili im zdjęcia. Każde warte było fortunę, wszyscy chcieli uwiecznić domniemany romans Diany. Jednak zdjęcie pocałunku, który nie był bardzo namiętny, pochodzi dokładnie z dnia, w którym Karol przedstawił mediom Camille. Diana tym pocałunkiem i zdjęciem chciała przyćmić swoją następczynię. Udało jej się. Ale czy jej romans był prawdą, czy medialną „ustawką”? Bliscy księżnej zawsze twierdzili, że Dodi był tylko przyjacielem.

Znalezione obrazy dla zapytania księżna diana i dodi al fayed

Pod koniec sierpnia, w drodze do Anglii, para zatrzymała się w Paryżu. W nocy z 30 na 31 sierpnia z Hotelu Ritz wyszli tylnym wyjściem, nie zdołali zgubić paparazzich. Kierowca, uciekając przed nimi, pędził z ogromną prędkością. Samochód uderzył w filar tunelu Alma. Dodi i kierowca zginęli na miejscu. Diana zmarła w szpitalu. Wypadek przeżył jedynie ich ochroniarz.

Znalezione obrazy dla zapytania księżna diana accident
Źródło: P.M. Na żywo, Źródła zdjęć [1] [2] [3] [4] [5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *