Tajemnice i duchy zamków Dolnego Śląska

Wiekowe mury tych zamków były świadkami wielu tajemniczych wydarzeń. Nic dziwnego, że w każdym z nich można (podobno) spotkać jakiegoś ducha!

Kamienne zamki na szczytach wzgórz należały do książąt i wielkich rodów rycerskich. A ich historie spowija mgła tajemnic, niewyjaśnionych śmierci, zdrad i wielkich namiętności. Dlatego powstało tak wiele legend o dawnych mieszkańcach oraz… o ich duchach, które podobno wciąż spotkać można wśród zamkowych murów. Czasem opowieści te mieszają się z nowszymi historiami. Wiele zagadek kryminalnych np. zamek Czocha, gdzie podczas wojny była kwatera niemieckiego wywiadu. Z kolei w Książu, jak sądzą historycy, szykowano bezpieczne schronienie dla Hitlera. Warto zwiedzić te majestatyczne budowle i samemu sprawdzić, ile prawdy jest w dramatycznych opowieściach.

Bolków – Zamek „imprezowy”

Ponad miastem nad rzeką Nysą Szaloną dominuje kamienny zamek Piastów świdnicko-jaworskich z końca XIII wi. Odbywają się tu liczne imprezy, w tym turnieje rycerskie. Surowość architektury sprawiła, że miejsce to upodobali sobie wielbiciele tzw. gotyckiego rocka. Na festiwal Castle Party przyjeżdżają w stylowych strojach. A pośród murów błąka się zjawa mężczyzny – to błazen książęcy. Nieszczęśnik przypadkowo uderzył kamieniem jedynego syna księcia Bolka II i został ścięty.

Grodziec – Zamek w Wulkanie

Wznosi się na szczycie zalesionego wzgórza o wysokości 389 m n.p.m., które przed milionami lat było wulkanem. Rezydencja niemieckiego barona wygląda na bardzo wiekową, ale powstała dopiero na początku XX w. W swych murach kryje jednak historie przed wieków, ponieważ kiedyś na górze wznosiła się średniowieczna warownia. Jedna z najbardziej ekscytujących legend opowiada o kościotrupie w zbroi zwanym Czerwonym Upiorem. Podobno dawny właściciel, książę Jan – człowiek okrutny i zły – po spotkaniu ze zjawą został pustelnikiem, a majątek rozdał ubogim. Teraz na zamku odbywają się turnieje rycerskie i inne imprezy kulturalne; można tu także przenocować.

Książ – Zamek Księżnej Daisy

Ten wałbrzyski zespół zamkowy jest trzeci co do wielkości w Polsce! Jego najsłynniejszą mieszkano była Maria Terasa Cornwallis-West, nazywana Daisy. W 1891 roku poślubiła właściciela rezydencji, śląskiego arystokratę Hochberga. To ona urządziła tu ogród angielski oraz palmiarnię i swoje oczko w głowie – rosarium z najbardziej delikatnymi odmianami róż. Ale najbardziej zapamiętano jej serdeczność i brak wyniosłości, bo… raczyła rozmawiać ze służbą. Po rozwodzie w 1922 r. opuściła Książ, ale 13 lat później zamieszkała tu ponownie, otoczona przyjaźnią pracujących tu osób. Dwa lata przed śmiercią opuściła zamek, jednak – jak głosi legenda – wraca do tej pory; jej białą zwiewną postać widywano w parku angielskim, oranżerii, bramie i komnatach. Atrakcją zamku są też podziemia wydrążone podczas II wojny światowej.

Czocha – Zamek tajemnic

Znajduje się we wsi Sucha nad rzeką Kwisą. Niedawno potajemnie gościł tu znany piosenkarz Ed Sheeran, który był gościem bractwa rycerskiego. Na pewno zajrzał wtedy do Studni Niewiernych Żon. Ponoć przed wiekami śmierć w jej czeluści znalazły trzy żony właścicieli zamku, a ich szloch słychać do dziś. Z twierdzą wiążą się też sensacyjne historie z II wojny światowej. Działał tu ośrodek niemieckiego wywiadu opracowujący szyfry. Teraz dla turystów, co roku w ostatni weekend maja, organizowane są Dni Zamku Czocha, w tym turniej rycerski.

Kamieniec Ząbkowicki – Zamek królewny holenderskiej

Na wzgórzu, nad miastem należącym niegdyś do cystersów, a potem do państwa pruskiego, wznosi się niezwykły zamek. Jego budowę zleciła Marianna Orańska, królewna holenderska, której rodzice wygnani przez Napoleona z Niderlandów osiedli w Prusach. Bardzo dbała o to miejsce, jej zasługą są też piękne tarasowe ogrody. Według legendy tak przywiązała się do Kamieńca, że do dziś nawiedza zamek i okolice.

Źródło artykułu: 100 rad Podróże dalekie i bliskie, Zdjęcia pochodzą ze stron: [1] [2] [3] [4] [5] [6]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

73 + = 77