Największe w Polsce miasto widmo

Między Bolesławcem a Żaganiem na Dolnym Śląsku rozciągają się tysiące hektarów wojskowego poligonu. Na jego terenie znajduje się miejscowość, która jak magnes przyciąga polskich i zagranicznych miłośników „zwiedzania z dreszczykiem”, choć do niedawna jeszcze nie można jej było znaleźć na żadnej mapie. Mowa o opuszczonej wsi Pstrąże, w której straszą duchy minionej epoki.

W roku 1901 armia niemiecka wzięła w swe władanie położoną nad Bobrem wieś Pstransse, budując na jej terenie koszary, magazyny, stajnie (zamienione z czasem w garaże) i doprowadzając linię kolejową. Miejscowość nie miała wówczas charakteru zamkniętego i zamieszkiwała ją także ludność cywilna. Sytuacja zmieniła się diametralnie po roku 1945. Pstrąże zostało zajęte przez Armię Czerwoną, która uczyniła z niego pilnie strzeżony obiekt wojskowy. Mało tego! Nie podlegał on polskiej administracji i został wymazany z wszelkich map, ukrywając się pod budzącą zrozumiały respekt nazwą Strachów. Saperzy wysadzili w powietrze drogową część mostu łączącego wieś ze światem i powstało w ten sposób sowieckie „państwo w państwie”. W ciągu 47 lat wojskowe miasteczko rozrosło się: obok niemieckich budynków powstały bloki z wielkiej płyty i gmachy użyteczności publicznej.

Bo Pstrążę – choć w izolacji – tętniło życiem! Działały tu dla wojskowych i ich rodzin kluby, sklepy, restauracje oraz kino. A wszystko objęte ścisłą tajemnicą wojskową, gdyż – jak wielu uważa – znajdowały się tu głowice jądrowe gotowe do załadowania do samolotów stacjonujących na lotnisku w pobliskiej Szprotawie. Kiedy w roku 1994 do miasteczka wkroczyli przejmujący je z rąk Armii Radzieckiej Polacy, zastali apokaliptyczny widok: okazali się, że Sowieci zdewastowali całą infrastrukturę budowlaną, wywożąc, co się da – nawet klamki i kaloryfery!

MIASTO JUŻ NIE ISTNIEJE. W 2016 ROKU DO PSTRĄŻA PRZYJECHAŁ CIĘŻKI SPRZĘT I MIASTO ZOSTAŁO WYBURZONE. UZNANO TO MIEJSCE ZA NIEBEZPIECZNE ZE WZGLĘDU NA STAN TECHNICZNY POZOSTAŁOŚCI PO BUDYNKACH. TERAZ JEST TAM JEDYNIE TEREN WOJSKOWY. TEREN ZOSTAŁ WYRÓWNANY. MIASTA NIE MA NA MAPIE.

Źródło artykułu: Świat wiedzy 8/15  Źródła zdjęć” [1] [2] [3]

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 2 =